Rynek pracy w Poznaniu. Jak minął 2022 rok?

Rok 2022 przyniósł wiele niezapowiedzianych zmian. Był to okres końca pandemii i wzrostu gospodarczego, ale też bardzo wysokiej inflacji, która zmieniła życia większości z nas. Duże zmiany zaszły też na rynku pracy w Poznaniu – co ciekawe, większość z nich może napawać nas optymizmem. Czy wciąż możemy mówić o rynku pracownika? Jak minął 2022 rok na rynku pracy w Poznaniu?

Rynek pracy w Poznaniu – charakterystyka

Poznań to obecnie piąte największe miasto w Polsce, ale liczba jego mieszkańców z roku na rok rośnie. Wpływa to na intensywny rozwój gospodarczy całej aglomeracji poznańskiej. Średnie PKB na głowę mieszkańca miasta wynosi niemal 100 tys. złotych rocznie, a więc prawie 1,8 razy więcej niż średnia dla województwa wielkopolskiego. Okazuje się, że Poznaniacy są statystycznie bogatsi od mieszkańców Łodzi, Krakowa czy Wrocławia – tylko Warszawa osiągnęła lepszy rezultat.

Tak dobre dane świadczą o tym, że rynek pracy w Poznaniu powinien być doskonale rozwinięty. I faktycznie tak jest – eksperci już od lat wskazują, że stolica Wielkopolski może pochwalić się typowym rynkiem pracownika, gdzie znalezienie zatrudnienia jest bardzo proste. Dotyczy to zarówno doświadczonych specjalistów oraz przedstawicieli zawodów o wysokim progu wejścia, jak i pracowników wykonujących proste, niewykwalifikowane prace w sektorze usług, budowlanym czy przemysłowym.

Stopa bezrobocia w Poznaniu w 2022 roku

W 2022 roku stopa bezrobocia w Poznaniu znów spadła i osiągnęła historyczne minimum w wysokości 1,2 proc. To świetne dane, które są najlepszym dowodem na to, że znalezienie pracy w stolicy Wielkopolski stało się dużo łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Okazuje się, że najlepiej na rynku pracy odnajdują się osoby młode w wieku do 25 lat – coraz więcej z nich podejmuje pracę.

Warto jednak pamiętać, że mówimy o oficjalnych danych podawanych przez poznański Urząd Pracy. To użyteczne narzędzie, które pozwala rozpoznać rynkowe trendy, ale przecież nie wszystkie osoby bezrobotne zgłaszają brak zatrudnienia do urzędu. Przykładowo oficjalne statystyki nie uwzględniają studentów, którzy aktywnie poszukują zatrudnienia, a także osób pracujących w szarej strefie, w tym obcokrajowców bez umowy. Faktyczny wskaźnik bezrobocia jest zapewne nieco wyższy, ale Poznań wciąż może pochwalić się jednym z najlepszych wyników w kraju. Tylko co to oznacza w praktyce?

Niskie bezrobocie a rynek pracownika

Ekonomiści i eksperci już od lat mówią o zjawisku znanym jako rynek pracownika. Pandemia nieco nadwyrężyła ten trend, ale zasadniczo okazuje się, że w ostatnich latach popyt na pracę znacząco przewyższa jej podaż. W praktyce oznacza to, że występują ogromne niedobory pracowników, a znalezienie pracy powinno być łatwe. Należy przy tym zaznaczyć, że dotyczy to jedynie części zawodów, bo nie wszędzie występują tak poważne braki. W jakich branżach można łatwo znaleźć pracę w Poznaniu?

Praca w Poznaniu – najbardziej poszukiwane zawody w 2022 roku

Z corocznego badania Barometr Zawodów wynika, że obecnie w Poznaniu najbardziej poszukiwani są pracownicy sektora budowlanego. Pracodawcom chodzi zarówno o niewykwalifikowanych robotników, jak i doświadczonych fachowców, np. ślusarzy, spawaczy, zbrojarzy czy tynkarzy. Brakuje też kierowców (ciężarówek, autobusów, ale też kurierów i dostawców) oraz pracowników logistycznych, w tym magazynierów i zaopatrzeniowców.

Duże problemy ze znalezieniem pracowników ma też sektor publiczny. Brakuje przede wszystkim nauczycieli, ratowników medycznych, policjantów, lekarzy, pielęgniarek oraz urzędników niższego i średniego szczebla. Przedstawiciele każdego z tych zawodów powinni bez większego problemu znaleźć pracę w Poznaniu.

Poznański rynek pracy w 2022 roku – podsumowanie

Rynek pracy w Poznaniu doskonale poradził sobie z trudnym rokiem 2022. Trzeba przyznać, że statystyki prezentują się wręcz wyśmienicie – bezrobocie znacząco spadło, a liczba ofert pracodawców jest większa niż kiedyś. Niestety nie nastąpił znaczący wzrost pensji, głównie za sprawą spadającej siły nabywczej spowodowanej przez wysoką inflację. Mimo to wciąż możemy mówić, że rynek pracy w Poznaniu to rynek pracownika, co jest korzystne dla większości z nas.