Skorzystaj z programu „Czyste Powietrze” i wymień kocioł na nowy!

Program „Czyste Powietrze” to ogromna szansa dla wielu właścicieli nieruchomości na modernizację instalacji CO i kotłowni, montaż instalacji fotowoltaicznej, modernizację termiczną budynku i inne usprawnienia. To szansa dla nas wszystkich na czyste powietrze!

W jakim celu powstał program „Czyste Powietrze”?

Program „Czyste Powietrze” obejmuje lata 2018-2029. Jego celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i ochrona naszego środowiska. Jesteśmy to winni nie tylko sobie, ale także przyszłym pokoleniom. Skąd się bierze tak duże zanieczyszczenie powietrza? Przede wszystkim przyczyniają się do tego stare kotły i piece opalane kiepskiej jakości paliwem. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, często zdarza się, że właściciele w ramach oszczędności spalają w piecu śmieci, odpady oraz materiały, które pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają niebezpieczne substancje. A w przypadku kotłów na paliwo stałe częstym zabiegiem mającym przynieść oszczędności jest kupowanie niskiej jakości węgla. Z tych względów obecnie już w kilku miastach Polski nie można użytkować starych kotłów i palić „byle czym”.

Program „Czyste Powietrze” to ogromna szansa, dla tych których nie stać na samodzielne sfinansowanie modernizacji ogrzewania domu lub lokalu. W zależności od stopnia modernizacji i parametrów nowego kotła, można otrzymać nawet do 37 000 zł dofinansowania.

Zasady programu „Czyste Powietrze”

W programie mogą wziąć udział właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Od października tego roku w ramach programu funkcjonują dwa poziomy dofinansowania. W pierwszym maksymalna kwota to 30000 zł., w drugim to 37000 zł. Zakwalifikowanie do podwyższonego poziomu zależy od dochodu – dochód netto w gospodarstwie jednoosobowym musi być niższy niż 1960 zł na osobę, a w gospodarstwie wieloosobowym niższy niż 1400 zł na osobę.

Ilość otrzymanych środków zależy także od rodzaju modernizacji i nowego urządzenia grzewczego. Na przykład, jeśli kupujemy kocioł gazowy kondensacyjny to w ramach podstawowego poziomu otrzymamy maksymalnie 30% inwestycji ale nie więcej niż 4500 zł., a w podwyższonym poziomie – 60% i maksymalnie 9000 zł. Adekwatnie – w przypadku kotła na pellet drzewny, poziom podstawowy 30% i maksymalnie 6000 zł., poziom podwyższony 60% i 12 000 zł.; w przypadku kotła na węgiel – 30% i maksymalnie 3000 zł. i 60% i 6000 zł.

Program „Czyste Powietrze” to niezliczona ilość możliwości modernizacji ogrzewania i ocieplenia domu, dlatego warto poznać jego dokładne założenia.

Dlaczego kocioł na pellet?

Kocioł na pellet staje się coraz bardziej popularny. Dlaczego? Pellet jest biopaliwem, pozyskiwanym przede wszystkim z odpadów drzewnych, np. trocin. MA świetne parametry spalania, wysoką wartość energetyczna i jest w pełni ekologiczne. Kocioł na tego typu paliwo jest praktycznie bezobsługowy – wystarczy raz na kilka dni dosypać pellet do zasobnika i można zapomnieć o ogrzewaniu. W pełni zautomatyzowany piec umożliwia precyzyjne ustawianie temperatury w zależności od pogody na zewnątrz.

Dlaczego kocioł na węgiel?

Kocioł na węgiel kojarzy się z przestarzałym, niewydajnym sposobem ogrzewania. Oczywiście wiele kotłów na paliwo stałe zalicza się do kotłów, które należy wymienić, jednak niektóre, nowoczesne kotły są uwzględniane w dofinansowaniu. Chodzi o kotły na ekogroszek. Tego typu urządzenia są praktyczne, łatwe w obsłudze i nie absorbują dużo uwagi.

Zakup odpowiedniego kotła to nie wszystko. Należy także zadbać o paliwo wysokiej jakości. Takie sprawdzone paliwo można znaleźć u regionalnych dostawców, na przykład w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje Skład Opału Lipnowski Opał, który oferuje ekogroszek i pellet dla mieszkańców okolicznych miejscowości :

lipnowskiopal.pl/brodnica – ekogroszek i pellet Berodnica
lipnowskiopal.pl/skepe – ekogroszek i pellet Skępe

lipnowskiopal.pl/rypin – ekogroszek i pellet Rypin
lipnowskiopal.pl/torun – ekogroszek i pellet Toruń

lipnowskiopal.pl/wloclawek – ekogroszek i pellet Włocławek

Program „Czyste Powietrze”, o którym tu mówimy potrwa jeszcze kilka lat. Warto zapoznać się z jego zasadami i skorzystać z dofinansowania.