Top lista kwestii, które należy sprawdzić przed założeniem konta firmowego

image-4309210

Każda szanująca się firma powinna posiadać własne konto. Nie jest to zwykłe konto. Będzie ono służyło tylko finansom firmowym. Jeśli firma nie posiada swojego konta, a aktywa będą przelewane na konta prywatne, takie przedsiębiorstwo traci na wiarygodności i jak najszybciej powinno się to zmienić. A już rzeczą wprost niewiarygodną stają się firmy, które w ogóle nie posiadają jakichkolwiek kont, czy to firmowych, czy też prywatnych. Raczej trudno byłoby dziś znaleźć taką firmę. A jeśli nawet gdzieś istnieje, na pewno jest ewenementem na skalę światową.

Kiedy założyć konto firmowe?

Jak już powiedzieliśmy, każda firma powinna posiadać własny rachunek bankowy nie ze względu na to, że wszyscy je mają ale dlatego, że jest on niezbędny do prowadzenia każdej działalności gospodarczej. Oczywiście można tu posłużyć się prywatnym kontem, nie ma ku temu żadnych przeciwskazań, jednak łączenie dochodów prywatnych z dochodami firmy, nie jest dobrym pomysłem. Przykład? Bardzo proszę. Założona działalność gospodarcza opiera li tylko wyłącznie na prywatnym koncie swojego właściciela.

Te dwie kwestie są praktycznie połączone i nie ma znaczenia, czy otrzymujemy zapłatę za wykonaną usługę w ramach działalności firmy, czy też dostajemy zasilenie naszego budżetu np. od mamy. Z tego samego konta są przelewane pieniądze na ZUS, oraz UrzęduSkarbowego. I co się dzieje w razie kontroli? Pracownicy Urzędu Skarbowego mają wgląd we wszystkie dane na naszym koncie, także te prywatne. Czy jest to korzystne? Raczej nie. Poza tym, firma powinna posiadać osobne konto bankowe, aby być bardziej wiarygodną dla swoich pracowników, oraz kontrahentów. Przesyłanie pieniędzy z prywatnego konta na wypłaty dla pracowników, czy też zapłatę za usługi dla firmy, nie jest zbyt dobre i tak samo wygląda.

Co zatem należy zrobić na początek?

Na pewno otworzyć prawdziwy rachunek bankowy, nie przejmując się tym, że możemy mieć dwa rachunki: prywatne i firmowe. Raczej nie należy ich łączyć, choć mogą być otwarte w tym samym banku. Aby założyć takie konto, powinno się sprawdzić sam bank, ponieważ bank, bankowi nie jest równy – także w opłatach za utrzymanie konta, oraz ewentualnym oprocentowaniu. Oczywiście nie ma idealnego rozwiązania. Jeśli w jednym banku będzie „darmowe” konto, to odsetki do tego konta mogą być niewielkie. I odwrotnie. Dobrym rozwiązaniem byłoby założenie konta firmowego w banku, gdzie posiadamy rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Bank na pewno da nam jakieś profity z tym związane, że już jesteśmy ich klientami.

Poza tym łatwiej będzie wziąć ewentualną pożyczkę, jeśli zajdzie taka potrzeba (więcej na stronie www.pozyczkidlugoterminowe.pl). Generalnie firmowe konto bankowe jest jedną z pierwszych czynności przy założeniu firmy, jaką należy wykonać. Jest to najbardziej niezbędne narzędzie w prowadzeniu biznesu. Z takiego konta praktycznie korzysta się codziennie i dlatego ważne jest, aby obsługa klienta była szybka i skuteczna. Warto sprawdzić na początku, jaką obsługę oferuje dany bank.