Ubezpieczenie kredytu – czy to się opłaca?

cr

Ubezpieczenie kredytu – pomoc czy dodatkowy koszt

Starając się o kredyt coraz częściej mówi się o ubezpieczeniu, które ratuje kredytobiorcę we wskazanych w ubezpieczeniu sytuacjach awaryjnych, takich jak choroba czy utrata pracy. Sam fakt, że coraz częściej mówi się o takich zabezpieczeniach wskazuje o większej świadomości w gospodarowaniu własnym budżetem. W odpowiedzi na to część banków wprowadziła ubezpieczenie jako stały element kredytu, podnosząc jego całkowity koszt, ale tym samym chroniąc swoich kredytobiorców. Pozostała część instytucji nadal oferuje ubezpieczenie jako nieobowiązkowy dodatek, jednak nie wszyscy klienci decydują się na taką formę zabezpieczenia. Czemu tak jest i czy ubezpieczenie rzeczywiście się opłaca?

Wady i zalety ubezpieczenia

Mówiąc o ubezpieczeniach warto być świadomym ich działania- pomoże nam to podjąć decyzję, czy taka forma zabezpieczenia finansowego będzie nam potrzebna. Ubezpieczenie jest bowiem dodatkowym kosztem w całym kredycie, którego cenę moglibyśmy przeznaczyć na spłatę części zobowiązania.

Istnieją jednak sytuacje, kiedy to ubezpieczenie kredytu uchroniło wielu kredytobiorców przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zdarzeń losowych. Jak więc jest naprawdę? Przede wszystkim ubezpieczenie kredytu nie chroni nas w 100% w nagłych przypadkach, jakimi są choroba czy praca. Całkowicie w takiej sytuacji ratuje nas jedynie ubezpieczenie na życie. Kolejną kwestią są przypadki, w jakich obowiązuje takie ubezpieczenie. Zazwyczaj banki konkretnie wskazują, w jakich kwestiach można skorzystać z takiej opcji pomocy. Są to głównie choroby, do których należą choroby onkologiczne, udar czy zawał serca. Osobną kwestią jest również ubezpieczenie w przypadku utraty pracy. I tu również należy koniecznie zapoznać się z wytycznymi, umożliwiającymi nam skorzystanie z ubezpieczenia.

Najbardziej sporną kwestią jest sposób utraty pracy, co często wzbudza konflikty, dlatego też zanim zdecydujemy się na taką formę ubezpieczenia, zapoznajmy się z jego wszystkimi szczegółami. Rozważając możliwość zakupu ubezpieczenia kredytu warto wziąć pod uwagę również cenę takiego przedsięwzięcia. Najlepiej jest to obliczyć przy całkowitym koszcie kredytu, a nie w przypadku spłacania pojedynczej raty- wówczas różnica będzie widoczniejsza.

Największe spory ubezpieczeniowe

Niestety, dość często można znaleźć informacje o sporze kredytobiorców z bankami odnośnie właśnie ubezpieczeń i różnych interpretacji sytuacji, w których powinno się ono realizować. Nie sposób jest przewidzieć wszystkie sytuacje życiowe, a nie wszystkie podpadają pod warunki ubezpieczenia. Dlatego też warto jest szczegółowo zapoznać się z ofertą ubezpieczenia, a zwłaszcza konkretnymi sytuacjami, w których ubezpieczenie obowiązuje.

Rozważając taką alternatywę warto również podliczyć koszty związane z wykupieniem ubezpieczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z opiniami dotychczasowych klientów banku, co z pewnością pomoże podjąć nam ostateczną decyzję w sprawie zakupu ubezpieczenia kredytu.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach kredytów na stronie http://twojapierwszachwilowka.pl/