Urlop w pracy – w jakim okresie najlepiej go wziąć?

Urlop w pracy w wielu zawodach to bardzo trudny temat. Porusza się go niechętnie zwłaszcza w firmach bardzo mocno ukierunkowanych na zysk. Wówczas obecność pracownika w zakładzie pracy traktowana jest jako gwarant dobrych i nieprzerwanych obrotów. Jak w takim przypadku planować urlop i jakie okresy w roku najlepiej wybierać?

Urlop a praca w handlu

Handel rządzi się swoimi prawami, zwłaszcza w kontekście gorących sprzedażowo miesięcy. Planując urlop w zawodach typu sprzedawca musimy się liczyć, iż możemy mieć problem ze znalezieniem czasu na odpoczynek. Dotyczy to zwłaszcza okresów przedświątecznych oraz wyróżnionych w kalendarzu branżowym wielkich fal wyprzedaży, np. Black Friday. W handlu najlepiej planować urlop w okresie letnim, kiedy większość zawodów przeżywa rozprężenie, a ruch w sklepach jest niewielki. Najgorszym pomysłem jest branie urlopu tuż przed świętami bądź pomiędzy nimi, kiedy rotacja klientów wzrasta, a konkurencyjność branżowa jest najbardziej odczuwalna.

Urlop jesienią

Urlop jesienią w wielu zawodach to jedyny możliwy czas, kiedy można zaplanować swój wypoczynek. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, iż wiele ofert wczasowych, zwłaszcza w Europie może nie spełnić naszych oczekiwań, głównie przez złą pogodę. Jest to natomiast doskonały okres na urlop, gdyż większość wycieczek jest wyjątkowo tanich, a w większości branż panuje rozprężenie sezonowe. Najlepszymi miesiącami na wypoczynek jesienny są wrzesień oraz październik.

Urlop przy świętach

Urlop przy świętach to doskonały czas na wydłużenie wypoczynku nawet o kilka dni. Dotyczy to zwłaszcza świąt majowych, wielkanocnych, bożonarodzeniowych i długich weekendów. Niestety, wiele branż, zwłaszcza handlowych, ma największe obroty właśnie w okresie przedświątecznym. Pracodawcy z tego względu nie przystają na prośby urlopowe lub przesuwają je na czas późniejszy. Jeśli jednak uda nam się udać na wypoczynek, możemy w doskonały sposób zaplanować wczasy zagraniczne bądź spotkać się z rodziną na dłużej.