W jaki sposób legalnie sprowadzić samochód zza granicy dla swojej firmy?
Wielu Polaków w momencie podjęcia decyzji o zakupie nowego auta dla swojej firmy zastanawia się nad jego sprowadzeniem zza granicy. Wiąże się to z większym zaufaniem do zagranicznych aut. Polacy uważają, że samochody sprowadzane z Niemiec lub Anglii są bardziej zadbane, a co za tym idzie w lepszym stanie, co jest bardzo ważne dla każdego kierowcy.
Większość z nas wybierając samochód sprowadzany kieruje się do komisów lub skupów samochodów, aby tam znaleźć swój wymarzony pojazd, zdarzają się jednak osoby, które postanawiają samemu zająć się sprowadzeniem auta do naszego kraju.
Co zrobić, aby samodzielne sprowadzenie auta było w pełni legalne?
Jeśli znalazłeś już sprzedawcę, od którego chciałbyś zakupić swój samochód, to powinieneś pamiętać o podpisaniu umowy sprzedaży. Będzie ona bardzo ważna w momencie załatwiania formalności w kraju, dodatkowo musisz uważać na to, aby cena wpisana w umowie była prawdziwa i odpowiadała dokładnie kwocie, którą zapłaciłeś za auto. W sytuacji, w której chcesz sprowadzić samochód do Polski bez użycia lawety, tylko kierując nim osobiście, musisz postarać się o otrzymanie tablic wywozowych, które umożliwią Ci wyjazd samochodem z kraju. Tablice takie otrzymasz w wydziałach komunikacji, znajdujących się we wszystkich większych miastach. Otrzymanie takich tablic możliwe jest tylko, gdy samochód posiada aktualne badanie techniczne.
Proces rejestracji
Jeśli przyjechałeś już swoim samochodem do kraju i chcesz zarejestrować go w Polsce, powinieneś na początku wybrać się do tłumacza, który zajmie się przełożeniem umowy i pozostałych dokumentów na język Polski. Dodatkowo warto udać się do stacji kontroli pojazdów w celu wykonania badań uzupełniających lub ogólnego badania technicznego, które są wymagane w czasie rejestracji pojazdu.
Gdy posiadasz już odpowiednie dokumenty oraz wykonane badanie techniczne musisz udać się do urzędu celnego, aby tam opłacić podatek. W zależności od mocy silnika samochodu, który zakupiłeś wartość opodatkowania może być różna. W tym przypadku bardzo ważna jest umowa kupna oraz zapisana w niej kwota. Jeśli urzędnicy uznają wpisaną ceną za zbyt niską, mogą samodzielnie wycenić auto i wyznaczyć należny podatek.
Ostatecznie należy udać się do wydziału komunikacji, w którym będziemy mogli zarejestrować nasz samochód. Bardzo ważne jest to, aby zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty, ponieważ ułatwia to i w znacznym stopniu przyśpiesza załatwianie wszystkich formalności. Co powinniśmy ze sobą zabrać ? Dowód i kartę pojazdu, ważne badanie techniczne, wniosek o rejestrację oraz potwierdzenie zapłacenia akcyzy. Dzięki temu nasza sprawa zostanie załatwiona od razu i nie będziemy musieli kilkukrotnie powracać do urzędu.
Jak to wszystko sobie ułatwić?
Sprowadzanie samochodu z zagranicy wiąże się z wieloma trudnościami oraz dokumentami i sprawami urzędowymi, które musimy załatwić. Dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy osób, które posiadają duże doświadczenie w tej dziedzinie, co ułatwi nam cały ten proces (sprawdź np. usługi firmy prowadzącej skup aut Warszawa). Pamiętajmy, że nie powinniśmy załatwiać wszystkiego samodzielnie, jeśli nie posiadamy jeszcze wystarczającej wiedzy.