Wirtualne biura – zasady działania

Biuro wirtualne to usługa, która zyskuje na popularności z roku na rok. Jak pokazują statystyki, powierzchni tego typu przybywa i to już nie tylko na mapach większych miast. Taką opcją interesują się przede wszystkim przedsiębiorcy, freelancerzy, osoby pracujące zdalnie, którym potrzebny jest adres siedziby firmy. Często to jednak tylko początek wielu możliwości. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

1. Co to jest biuro wirtualne?
2. Jakie są zalety wirtualnego biura?
3. Kwestie formalne

Wirtualne biura to usługa, która bardzo często wiąże się z dodatkowymi profitami. To chociażby obsługa korespondencji czy możliwość wynajęcia salki na spotkania z kontrahentami.

Co to jest biuro wirtualne?

Wirtualne biuro to nic innego niż adres dla firmy, pod którym można dokonać rejestracji spółki lub działalności. Na tym możliwości nie kończą się. Poza tym, że zyskasz adres KRS, masz możliwość skorzystania z opcji dostarczenia tu korespondencji czy przekierowania połączeń telefonicznych. Nie bez znaczenia jest lokalizacja, w której usytuowane jest biuro wirtualne. Warszawa oraz inne, niekoniecznie duże miasta, oferują naprawdę prestiżowe adresy.

Jakie są zalety wirtualnego biura?

Wirtualna siedziba i adres na siedzibę spółki pozwalają przede wszystkim obniżyć koszty działalności. Przedsiębiorca jest zwolniony z konieczności opłacenia wynajmu lokalu i rachunków oraz sfinansowania bieżącej eksploatacji. Oszczędzasz także na prowadzeniu sekretariatu. To wygodne, gdyż nawet w przypadku twojego urlopu, służbowego wyjazdu czy dłuższych spotkań z klientami, masz pewność, że poczta zostanie dostarczona. Czym kierować się, wybierając adres na siedzibę spółki? Możliwości jest kilka. Dla niektórych priorytetem jest, by wirtualne biura proponowały szereg usług dodatkowych. Innym wystarczy, że adres na siedzibę działalności gospodarczej będzie wystarczająco prestiżowy.

Kwestie formalne

Wiele osób ma wątpliwości, czy adres na siedzibę firmy można ulokować właśnie w wirtualnym biurze i pozostać w zgodzie ze wszystkimi przepisami, względami formalnymi i podatkowymi. Oczywiście, że tak. Już kilka lat temu urzędy skarbowe weryfikowały poprawność takiego stanu rzeczy i nie miały co do niego zastrzeżeń. Należy jedynie zwrócić uwagę na aspekt rozliczania się z fiskusem. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej podatki rozlicza się zgodnie z miejscem zamieszkania osoby wykonującej działalność, dlatego biura wirtualne mogą stanowić jedynie adres dla siedziby spółki, nie zaś dla urzędu skarbowego.