Wszystko na temat odwiertu studni głębinowej

Inwestorzy, którzy stawiają nowy dom często zastanawiają się, kiedy warto decydować się na studnię głębinową. Coraz więcej osób chce mieć stały dostęp do własnej wody. Dlatego właśnie decydują się na własną studnię na swojej działce, nawet jeśli mają oni dostęp do wody z sieci wodociągowej. Dlaczego warto więc zdecydować się na to rozwiązanie? Tego dowiecie się poniżej!

https://www.youtube.com/watch?v=XPnvm2CemX0

Jakie istnieją rodzaje studni?

Niektórzy myśląc o studni mają przed oczami tradycyjne studnie, które widywało się czasami na wsiach za dawnych czasów. Obecnie jednak to rozwiązanie jest rzadko spotykane. W dzisiejszych czasach wyróżniamy więc dwa typy studni.

Studnie kopane są tradycyjnymi rozwiązaniami. Ich głębokość raczej nie przekracza kilku metrów, natomiast wykup jest wykonywany zazwyczaj ręcznie. Bardzo często wpuszcza się do takich studni kręgi betonowe, których zadaniem jest ochronienie ścian wykopu przed osuwaniem. Muszą być one szczelnie połączone, przez co do wnętrza nie będzie się dostawać woda. Woda zazwyczaj napływa od dołu wykupy, dlatego dno należy wyłożyć żwirem. Kiedyś wodę czerpano z takiej studni przy użyciu kołowrotka, jednak obecnie wykorzystuje się ssącą zanurzeniową pompę elektryczną.

Drugim rodzajem są studnie głębinowe, inaczej zwane wierconymi lub rurowymi. Ich głębokość może przekroczyć nawet 10 metrów. Takie studnie wykonuje się przy pomocy specjalnej wiertnicy. Działa ona w oparciu o zastosowaniu dwóch rur, czyli osłonowej oraz filtracyjnej. Ta pierwsza dociera w pobliże warstwy wodonośnej, a druga wnika w tą warstwę. Wokół rur teren obsypuje się żwirem, który jeszcze bardziej usprawnia dopływanie wody. Kiedy pompa ma powyżej 8 metrów nie możemy zassać wodę dzięki pompy elektrycznej. Należy w takim przypadku użyć specjalnej głębinowej pompy tłoczącej.

https://www.youtube.com/watch?v=2BJznMXIanU

Rodzaje pomp do studni

Pompa ręczna jest już bardzo rzadko spotykana. Jeżeli chcemy czerpać wodę przy jej pomocy musimy liczyć się z tym, że wymagać to będzie od nas dużo wysiłku oraz czasu. Ręczne pompy zazwyczaj są stosowane jako zastępcze rozwiązanie w przypadku chwilowego braku prądu.

Pompy samozasysające natomiast montuje się w budynku i łączy się ze studnią rurą. Mogą one pompować wodę tylko z głębokości około 7 metrów, dlatego nie zawsze można zdecydować się na to rozwiązanie. Dodatkowo ich sprawność nie jest tak efektywna i zużywa dość dużo energii. Pompa samozasysająca pracuje całkiem głośno, jednak jest tania i łatwa w naprawie. Jeśli masz pytania odnośnie pomp do studni głębinowych, zajrzyj na https://geobud.pl/

Kolejnym rodzajem pompy o napędzie elektrycznym są pompy zanurzone. Umieszcza się je poniżej lustra wody. Kształtem przypominają walca i posiadają średnicę o około 90 mm. Bez problemu powinny więc mieścić się w typowej studni głębinowej. Ich największą zaletą jest to, że mogą pracować nawet w studniach o bardzo dużej głębokości. Są one ciche i efektywne, natomiast ich cena jest oczywiście wyższa.