Jak założyć firmę spedycyjną? Czy to się opłaca?

Własna firma to dobry sposób na zarobek, szczególnie jeśli masz dobry pomysł na biznes! Wiele osób w Polsce decyduje się na założenie własnej firmy spedycyjnej. Transport towarów odbywa się praktycznie codziennie na całym świecie. Z tego względu popyt na usługi tranzytowe stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Chcesz wiedzieć, jak założyć firmę spedycyjną? Zrób to krok po kroku i wypracuj spore zyski!

Własna firma spedycyjna – dlaczego warto?

Mimo to, że prowadzenie działalności transportowej generuje spore koszty, to jednak wciąż warto pomyśleć o własnym biznesie w tym zakresie. Osoby, które mają spore doświadczenie w transporcie krajowym lub międzynarodowym, mogą zarobić na własnej działalności spedycyjnej nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Chcesz wiedzieć, jak założyć firmę transportową i czym będziesz się zajmować? Do podstawowych działań w tym przypadku, zaliczamy:

  • realizację zleceń spedycyjnych w kraju i na świecie;
  • przygotowywanie przesyłek;
  • składowanie towaru;
  • pakowanie ładunków na samochody tranzytowe;
  • wyładunek towarów;
  • organizacja ubezpieczeń transportowych;
  • i wiele innych…

Zakładając firmę spedycyjną, licz się ze sporymi zyskami, ale i kosztami. Już na wstępie poniesiesz koszty związane z wynajmem powierzchni magazynowych, samochodów, kierowców i nie tylko. W ogólnym rozrachunku nawet wysokie koszty nie przewyższają zarobków w branży transportowej. Głównie z tego względu warto pomyśleć nad tym, jak założyć firmę spedycyjną.

Jak założyć firmę w branży transportowej? Podpowiadamy!

Zanim założysz własną firmę spedycyjną, koniecznie zdobądź odpowiednią licencję. Musisz w tym przypadku przejść szkolenie oraz egzamin, dzięki czemu zdobędziesz certyfikat o kompetencjach w zawodzie. Samą licencję otrzymasz w Starostwie lub Urzędzie Miasta w terminie do 30 dni od czasu złożenia wniosku. Oto krótki poradnik na temat tego, jak założyć firmę spedycyjną – krok po kroku.

  1. Napisz biznesplan.
  2. Złóż wniosek CEIDG-1.
  3. Określ formę prowadzenia działalności – spółka lub jednoosobowa działalność gospodarcza.
  4. Opłać należne składki (100 zł za wpis do KRD oraz 250 zł opłaty sądowej dla spółek).
  5. Zgłoś się do US jako płatnik VAT na formularzu VAT-R.
  6. Wyślij wniosek ZUS ZUA lub ZUS ZZA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 7 dni od czasu zarejestrowania firmy.
  7. Podpisz umowę na ubezpieczenie OCS, czyli odpowiedzialność cywilną spedytora.

Czy firma spedycyjna się opłaca?

Już wiesz, jak założyć firmę spedycyjną w kilku krokach. Chcesz jednak wiedzieć, czy to w ogóle się opłaca? Jako dobry spedytor, który przyjmuje najlepiej płatne zlecenia, będziesz w stanie zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Pamiętaj, aby zawsze mieć ważne licencje i pozwolenia, gdyż ich brak może skutkować nałożeniem kary na poziomie 8000 złotych. W kwestii podsumowania, zdecydowanie warto założyć firmę w branży transportowej. Wystarczy, że masz dobre kontakty z kontrahentami, sporą flotę pojazdów i doświadczenie w spedycji. To gwarancja sukcesu zarówno w tranzycie krajowym, jak i międzynarodowym.

Kiedy wykorzystywana jest zasada kasowa?