Zapach, który daje szczęście? To możliwe!

Czy możesz znaleźć swój zapach szczęścia, aby leczyć depresję? Naukowcy zastanawiają się obecnie, czy zapach może być jednym ze sposobów pomocy dla osób zmagających się z takimi problemami.

Nasze ciała wydzielają różne zapachy, kiedy czujemy się szczęśliwi lub boimy się. Uważa się, że te tak zwane chemosygnały – które w rzeczywistości są bezwonne – wywołują szczęście lub strach u innych. Jest to jeden ze sposobów, w jaki zapach wpływa na interakcje społeczne ludzi.

To jest jak zaraza emocjonalna. Jeśli odczuwasz strach, ludzie wokół będą wyczuwać zapach mojego ciała i sami mogą zacząć odczuwać strach, nieświadomie. Podobnie zapach szczęścia może wzbudzić pozytywny stan u innych ludzi.

Powstał nawet projekt naukowy, który bada te chemosygnały. Naukowcy wykorzystują filmy, aby wywołać u ludzi strach lub szczęście, a następnie zbierają ich pot, aby przeanalizować, które związki chemiczne są uwalniane przy każdej emocji. Następnym krokiem jest zsyntetyzowanie zapachów i… zbadanie, w jaki sposób wywołują one emocje u innych. Ostatecznie zapachy strachu i reakcje ludzi na nie mogą pomóc psychiatrom lepiej zrozumieć różne aspekty fobii i depresji. A zapachy szczęścia mogą być pomocne w leczeniu.

Gdybyśmy mogli wykorzystać zapach szczęścia jako dodatek do zwykłego leczenia fobii lub depresji, moglibyśmy zwiększyć skuteczność terapii. Naukowcy badają również, w jaki sposób zapachy wpływają na interakcje społeczne ludzi oraz poczucie integracji lub wykluczenia.

Wcześniejsze badania wykazały, że stan emocjonalny danej osoby może wpływać na to, jak reaguje ona na innych ludzi – i jak inni na nią reagują

Ktoś, kto odczuwa strach, jest mniej skłonny do zbliżania się do ludzi lub zaufania do nich, a inni prawdopodobnie będą wobec nich nieufni. W przypadku szczęścia sytuacja jest odwrotna – im ktoś jest szczęśliwszy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będzie do siebie przyciągać innych. Podobnie dzieje się, gdy patrzysz na to, co do zaoferowania ma perfumeria internetowa – gdy nuty zapachowe wywołują u Ciebie miłe, szczęśliwe skojarzenie – jesteś bardziej skłonny sięgnąć właśnie po ten konkretny perfum.

Ssaki a zmysł węchu

U ssaków zmysł węchu jest wyjątkowo powiązany z częścią mózgu związaną z emocjami i tworzeniem wspomnień. Zapach jest ważny dla rozpoznania między ludźmi. Matka może na przykład rozpoznać zapach swojego dziecka i może to być ważny element więzi.

My, ludzie, używamy zmysłu węchu bardziej, niż nam się wydaje. Jest bardziej nieświadomy i nieco tabu – nie czujemy się z tym dobrze – ale jest coraz więcej dowodów na to, że zapach jest ważny w zachowaniach społecznych.

Pierwszy obszar mózgu, który przetwarza sygnały chemiczne – opuszka węchowa – jest bezpośrednio połączony z układem limbicznym, który kontroluje zdolność do identyfikacji innej osoby, tworzenia wspomnień i zarządza reakcjami emocjonalnymi.

Wszystkie inne zmysły – smak, słuch, wzrok i dotyk – są przetwarzane przez inne obszary mózgu, zanim zostaną połączone z układem limbicznym. Może tak być, ponieważ węch był najważniejszym zmysłem dla przetrwania gatunku.

Skomponuj własne perfumy prezentmarzen.com/skomponuj-wlasne-perfumy-sopot/