Zdrowy tryb życia – jak dbać o siebie również w pracy?

jornada_saludable

Poświęcenie się pracy może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem, ale czasami oznacza to, że pozwalasz swojemu fizycznemu zdrowiu zająć tylne siedzenie w swojej karierze. I choć może się to udać na krótką metę, efekty długoterminowe zaniedbywania zdrowego trybu życia mogą się pojawić później. Aby tego uniknąć, poznaj kilka sposobów na łatwe wprowadzenie zdrowych nawyków do codziennych czynności w biurze.

Jak dbać w pracy o swoje zdrowie?

Być może słyszałeś, że stojące biurka stają się coraz bardziej modne i nie bez powodu. Coraz więcej osób uważa, że siedzenie przez 40 godzin tygodniowo nie jest dla nich dobrym wsparciem. Nie musisz od razu szukać takiego biurka, ale bycie świadomym zdrowia fizycznego w pracy może zacząć się od  tak prostych rzeczy jak robienie sobie przerw na rozciąganie co jakiś czas. Możesz też odwiedzić sklep sportowy i zapytać o to, jakie oni mają pomysły na mini trening w pracy. Na pewno znajdzie się jakiś ekspander czy inne ciekawe urządzenie, które możesz mieć zawsze przy sobie.

Pamiętaj jednak, że zdrowie to nie tylko aktywność. Jeśli jesteś zainteresowany życiem bardziej świadomym zdrowym trybem życia, nie zapominaj o kwestii żywienia, ale spójrz na sposoby, dzięki którym możesz zacząć jeść lepiej w biurze.

Warto też poczytać różne porady i wskazówki dotyczące ergonomii biura, dzięki którym nie będziesz musiał się martwić o ból w plecach czy skurcze rąk, które są efektem tego, że człowiek pracuje w niewygodny sposób. Twoje oczy stają się suche lub zmęczone? Dodatkowe kroki, takie jak robienie przerw lub częstsze mruganie – mogą zapobiec zmęczeniu oczu. Prosty nawyk, ale daje wiele!

Kolejna rzecz – poświęcenie czasu na to, by wejść po schodach zamiast korzystać windy to opcja fitness, która jest prawie zawsze dostępna. Warto z niej skorzystać. Przekąski (zdrowe!) mogą być lepsze dla twojego zdrowia i metabolizmu niż kolejna kawa, a jeśli jesteś stworzeniem które musi mieć wszystko zaplanowane to spróbuj opracować codzienną rutynę, która pomoże Ci zwiększyć produktywność, koncentrację, kreatywność i zdrowie psychiczne. Taki swoisty plan zbudowany z tych wszystkich wskazówek, dzięki któremu faktycznie wprowadzisz więcej zdrowych nawyków do swojego życia zawodowego.

Uważasz, że nie masz na to wszystko czasu?

Prostym sposobem na zaplanowanie spacerów w pracowity dzień będzie zrobienie tego między jednym a drugim spotkaniem. Coś równie podstawowego jak spożycie wody może również mieć ogromny wpływ na twoje zdrowie fizyczne. Zadaj sobie to pytanie: Czy jestem dobrze uwodniony? Jeśli nie – od dzisiaj zawsze miej przy sobie manierkę z wodą.

Medytacja może również czynić cuda dla każdego pracownika cierpiącego z powodu:

  • stresu,
  • napięcia
  • ospałości.

Są to dolegliwości, które Ty również możesz odczuwać – stąd pomyśl o tej opcji również na poważnie. Tym bardziej jeśli masz czas i elastyczność w pracy. Wtedy zawsze możesz sobie pozwolić na to, by zaplanować trening w ciągu dnia raz lub dwa razy w tygodniu. Bez wymówek, ale za to z naprawdę dużymi korzyściami dla Twojego zdrowia.