To musi znaleźć się w liście motywacyjnym
List motywacyjny, jak każdy dokument, powinien zawierać kilka podstawowych elementów, jeśli ma być on uznany za dobry i pomocny w zdobyciu upragnionej posady. Nie wystarczy przedstawić siebie w korzystnym świetle. Trzeba zrobić to na tyle umiejętnie, by zainteresować tym rekrutera. Najlepiej już na wstępie, by nie znudził się on czytaniem już w pierwszym akapicie.
Dowiedz się z oferty, czego oczekuje pracodawca
Oferty pracy dostępne m.in. w serwisie internetowym Pracuj.pl jasno precyzują, jakich umiejętności od kandydatów oczekuje dany pracodawca. List motywacyjny ma być odpowiedzią na jego potrzeby. Tylko w ten sposób przekonasz rekrutera, że idealną osobą na oferowane stanowisko.
Każda praca niesie ze sobą określony zakres obowiązków. Weź to pod uwagę pisząc list motywacyjny. Jeśli wydaje Ci się, że masz kompetencje przydatne w danym zawodzie, a pracodawca o nich nie wspomniał o nich w ogłoszeniu – pochwal się nimi w liście. Będą dodatkowym atutem, który wyróżni Cię spośród wszystkich kandydatów.
Jak skonstruować list motywacyjny?
Treść listu motywacyjnego podziel na akapity. W pierwszym z nich odnieś się do oferty, na którą odpowiadasz i stanowiska, o które aplikujesz. W kolejnym przedstaw argumenty przemawiające za tym, że swoją przyszłość zawodową zdecydowałeś się związać właśnie z tą firmą. Do tego będzie potrzebne wcześniejsze rozeznanie się w jej działalności.
Trzeci akapit poświęć na przekonanie rekrutera, że firma powinna zatrudnić właśnie Ciebie. To miejsca na zaprezentowanie swoich umiejętności i dotychczasowych sukcesów. Pamiętaj, by opierać się na konkretnych argumentach. Przypomnij sobie wcześniej sytuacje, w jakich przydały się dane kompetencje.
W zakończeniu listu przedstaw gotowość do wzięcia udziału w spotkaniu, na którym szczegółowo przedstawisz swoje kompetencje. Nie bój się w sposób kulturalny i nienachalny wspomnieć, że czekasz na reakcję pracodawcy.