Wycena pojazdu – jakie zmienne należy uwzględnić?

„Ile mój samochód jest wart?” Skupy często (o ile nie kilka razy na godzinę) słyszą to pytanie, a ponieważ każdego miesiąca skupują tysiące samochodów, wiedzą co nieco o wycenie i procesie zakupu samochodu. Ale nie jest tak łatwo podać wartość od tak.

W rzeczywistości istnieje wiele różnych zmiennych, które wpływają na ocenę pojazdów poza samą marką, modelem i stanem pojazdu. Są to między innymi takie czynniki, jak:

– lokalizacja pojazdu,
-popyt na pojazd,
-kolor pojazdu,
-cena złomu,
-wartości niematerialne.

W tym przewodniku przyjrzymy się kompleksowo, co dokładnie składa się na wycenę pojazdu, aby lepiej zrozumieć, ile naprawdę jest warta sprzedaż samochodu.

Wycena samochodu – jak się to robi?

Być może nawet wyceniłeś swój pojazd na podstawie szacunkowych zasobów dostępnych w sieci. Chociaż te przewodniki to świetne miejsca, od których można zacząć, jeśli chodzi o określenie wartości pojazdu, z pewnością nie są one wszystkim, na czym warto opierać swoją wycenę. To powiedziawszy, te zasoby powinny być pierwszym miejscem, w którym możesz się zorientować, ile wart jest Twój pojazd. Należy jednak pamiętać, że każdy zasób może dać inne oszacowanie wartości pojazdu – jest to główny powód, dla którego należy je uznać za bardziej „sprawdzające” zasoby niż te, które przyjmujesz za słowo.

Przewodniki cenowe zawierają pytania o markę i model pojazdu, poziom wyposażenia, kolor, stan pojazdu i przebieg, aby określić jego szacunkową wartość.

Marka i model – ze względu na deprecjację pojazdów (mówi się, że tracisz 10% wartości samochodu w sekundę, w której jedziesz z miejsca), starsze samochody będą miały znacznie mniejszą wartość niż nowsze. Oczywiście są wyjątki, ale w większości modeli jest to ogólna zasada.

Poziom wyposażenia – niektóre poziomy wyposażenia będą miały lepsze wartości, na przykład te, które obejmują skórzaną tapicerkę, podgrzewane siedzenia, chromowane koła lub inne istotne elementy.

Kolor – niektóre kolory mogą mieć wyższą wartość niż inne. Według badań – trzy najlepsze kolory to srebrny, biały i czarny. Są to również kolory, które prawdopodobnie zapewnią najlepszy zwrot z inwestycji w Twój samochód. Przyjmowanie bardziej unikalnych kolorów, takich jak żółty, pomarańczowy czy fioletowy, nigdy nie jest dobrym pomysłem, jeśli patrzysz w przyszłość na wartość swojego pojazdu, kiedy chcesz go sprzedać.

Stan – różne zasoby cenowe będą używać różnych kategorii do oceny stanu. Jest rzeczą oczywistą, że pojazdy w dobrym stanie będą prawdopodobnie cenione bardziej niż te w złym lub uszkodzonym stanie. Typowe kategorie warunków to „doskonały”, „dobry”, „dostateczny”, „zły” i „uszkodzony”.

Przebieg – wreszcie, przebieg ma duży wpływ na wartość samochodu. Większość Polaków porusza się swoimi pojazdami od 12 000 do 15 000 km rocznie. Jeśli przebieg Twojego pojazdu jest większy niż podany, wartość będzie niższa. Jeśli będzie to mniej niż to, będzie cenione bardziej.

Dodatkowych wskazówek na temat wyceny samochodu szukaj tutaj: skup-aut-gdynia.eu .