Licencja detektywa – jakie kursy wybrać?

4

Chcąc ubiegać się o dane stanowisko, musimy liczyć się z wymogiem posiadania doświadczenia w branży. Zdobywa się je poprzez działania zawodowe, odbyte praktyki oraz ukończone kursy. Uzyskanie zawodu licencjonowanego detektywa również jest związane z przejściem odpowiednich szkoleń specjalistycznych. Podpowiadamy na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę.

Kurs detektywistyczny

Do otrzymania licencji obecnie niewymagane jest już zdanie egzaminu. Warto jednak odbyć wcześniej przynajmniej jeden kurs, aby zapoznać się z charakterem pracy detektywa.

Szkolenie dla kandydatów na detektywa organizowane jest w wielu miastach Polski. Zwykle taki kurs trwa kilkadziesiąt godzin dydaktycznych, odbywa się w trybie zaocznym, a jego cena waha się w okolicach 1000 złotych. Przeprowadzany jest przez właścicieli i pracowników biur detektywistycznych. Opcjonalnie zajmują się tym również emerytowani oficerowie, posiadający uprawnienia pedagogiczne.

W trakcie kursu uczestnicy uzyskują informacje na temat danych osobowych, w tym m.in. ich samej definicji, zasad przetwarzania oraz ponoszenia odpowiedzialności karnej w związku z niezachowaniem przepisów o ich ochronie. Przekazywana jest również wiedza dotycząca ochrony informacji niejawnych, praw i obowiązków licencjonowanego detektywa oraz zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wykonywania usług detektywistycznych.

Szkolenia podnoszące kwalifikacje w zawodzie detektywa

W zawodzie detektywa wysoko punktowana jest umiejętność właściwego posługiwania się bronią. W związku z tym warto zapisać się na szkolenie strzeleckie, podczas którego dowiemy się więcej nie tylko na temat samego oddawania strzałów, ale również prawidłowego trzymania pistoletu lub karabinku i poruszania się z nimi, ich bezpiecznego przechowywania i czyszczenia oraz strzelania zapoznawczego z podstawowych rodzajów broni palnej sportowej, z uwzględnieniem zachowania właściwych odległości i zasad prawidłowego ładowania magazynka na naboje.

Praca detektywa obarczona jest sporym ryzykiem zawodowym. Jej przedstawiciele często narażają się na atak ze strony obserwowanych. W takich sytuacjach niezbędna okaże się wiedza pozwalająca na uniknięcie zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Zdobędziemy ją na jednym z kursów samoobrony, np. podczas zajęć z aikido czy krav magi. Wykorzystując techniki walki i sposoby obezwładniania, które poznamy w trakcie spotkań, przy jednoczesnym prawidłowym zlokalizowaniu najbardziej wrażliwych miejsc na ciele napastnika, niewątpliwie wybronimy się z nawet najtrudniejszych sytuacji.

Do kursu samoobrony często dołączane jest szkolenie z zakresu technik interwencyjnych

Dzięki niemu przekonamy się m.in. co należy zrobić w razie ataku bronią palną lub różnymi niebezpiecznymi przedmiotami, w jaki sposób posługiwać się pałką służbową oraz jak prawidłowo zakładać kajdanki. Celem szkolenia jest dostarczenie informacji na temat zatrzymania osób stanowiących realne zagrożenie dla innych, np. pod wpływem środków odrzucających.

Więcej o pracy detektywa na stronie http://www.detektyw.com.pl