Otwieramy warsztat samochodowy – jakie licencje/zezwolenia będą nam potrzebne?

istock_000064263241_small

Mechanik samochodowy to zawód, który nie wymaga żadnych licencji, pozwoleń, czy innych certyfikatów. Jeśli nawet zawiesimy sobie jakiś certyfikat w warsztacie, to będzie on jedynie naszą ozdobą, a klienci nabiorą większego zaufania – co oczywiście przedłoży się na zwiększenie zysków samego warsztatu. A przecież o to chodzi. Prowadząc jakikolwiek biznes staramy się o to, aby zyski wciąż rosły.

Jeśli taki certyfikat na ścianie może pomóc – to dlaczego nie?

Jeśli człowiek – jako mechanik wykonujący swój zawód – nie potrzebuje żadnych zezwoleń, to już samo miejsce jego pracy jak najbardziej tak. Chodzi o pozwolenia np. na przebudowę budynku, aby dostosować go do potrzeb wykonywania prac związanych z naprawą samochodów. Mogą się okazać także potrzebne decyzje, które zezwolą na eksploatację urządzeń technicznych znajdujących się w wyposażeniu warsztatu. Dobrze by było, aby taki mechanik posiadał prawo jazdy, ponieważ jeśli będzie musiał naprawić np. hamulce w samochodzie klienta, to przecież powinien je sprawdzić w trakcie jazdy. A jak wiadomo, bez prawa jazdy nie należy poruszać się pojazdami mechanicznymi.

Warsztat samochodowy to dobry interes, ale kosztowny

prawo jazdy WarszawaMożna sobie wyobrazić, ile kosztuje otworzenie warsztatu samochodowego, jeśli spojrzymy na ceny urządzeń niezbędnych do prawidłowego działania takiego warsztatu. Jednak w dzisiejszych czasach, problem braku pieniędzy wcale nie jest takim wielkim kłopotem. Jeśli ktoś jest zdolnym mechanikiem, z przysłowiową smykałką do pracy, oraz wielkimi chęciami, zawsze może skorzystać z pomocy finansowania z innych źródeł (rodzina, znajomi, banki itp.). Można się spodziewać, że zdolny i dokładny mechanik samochodowy dość szybko odda to, co pożyczył i zacznie zarabiać już tylko na siebie. Nie jest to jakimś wielkim problemem. No chyba, że taki mechanik jest tylko przekonany o swojej nieomylności i myśli, że potrafi wszystko, wtedy może nie być już tak wesoło. Rzeczywistość dość szybko go zweryfikuje. Ale i w takim wypadku może przecież zatrudnić kogoś, kto zna się na robocie.

Wyposażenie warsztatu samochodowego

Jeśli już zdobędziemy wszystkie pozwolenia na przebudowę, remonty itp., należałoby zainteresować się odpowiednimi narzędziami, potrzebnymi do swobodnego wykonywania zawodu. Można powiedzieć, że taki podnośnik samochodowy jest niejako podstawowym narzędziem w warsztacie. To tak – jak piła spalinowa dla drwala, podnośnik dla mechanika – to podstawa. Oczywiście, to nie wszystko. Mnogość różnorodnych kluczy, czy innych już elektrycznych, lub pneumatycznych narzędzi jest często niezbędna. Każdy klient przyjeżdżający do warsztatu samochodowego musi czuć, że jest w odpowiednim miejscu. Miejscu, gdzie jego samochód znów zacznie się zachowywać tak, jak kiedyś. To dlatego każdy warsztat samochodowy powinien posiadać wszelkiego typu narzędzia, urządzenia, a nawet części do konkretnych samochodów (np. śruby do kół, czy różnego rodzaju filtry, oleje itp.)