Podziel się talentem i zarób na tym

laptop-wikimedia-1280x783

Talent to coś, co ma każda istota żyjąca na tym świecie. Talent, to odpowiednie predyspozycje do tworzenia, wykonywania, uczenia się, czy przekazywania wiedzy. Te spektakularne talenty jak np. wielkie głosy (Jan Kiepura), świetne aktorstwo (Eugeniusz Bodo), czy malarstwo ujawniające się na przestrzeni wieków, dziś osiągające astronomiczne ceny za obrazy – to skrajności talentów, wykorzystywane przez ich właścicieli (niestety, często po ich śmierci).

Oczywiście brakło by tu miejsca, aby wymienić choćby niewielki procent ludzkich talentów, jednak nawet pośród ich tak olbrzymiej ilości (tych największych) są takie, na których widok zapiera dech w piersi. Generalnie talent to naturalna predyspozycja świadomości (niektórzy wierzą, że jest to wiedza i doświadczeniezdobyte w poprzednich wcieleniach), do wykonania czegoś, czego nie potrafi znaczny odsetek społeczeństwa. Nawet, jeśli ktoś jest denerwujący, można powiedzieć, że ma talent do wkurzania wszystkich wokół. Oczywiście, nie o takie talenty chodzi, jednak to też jest w pewien sposób naturalny talent. Może należący do tych negatywnych, ale mimo wszystko – jest.

Talenty pozytywne i negatywne

Talent to coś, w czym jesteśmy najlepsi i co lubimy robić. Tu nie ma żadnego wymuszania. Np. pisarz bierze przysłowiowe pióro i pisze. Składając odpowiednio słowa potrafi napisać tekst, którego nie napisałby nikt inny. Taki tekst może być „odsprzedany”, a sam pisarz zarobi na nim odpowiednie pieniądze. Z tego się utrzymuje i na tym może osiągnąć sławę. Będą o nim pamiętać potomni, będą go cytować, oraz poznawać jego myśli w czasie, kiedy jego już nie będzie. Talent to taki swoisty kapitał początkowy do osiągnięcia własnego sukcesu. Nie każdy jednak potrafi go wykorzystać. Jest mnóstwo talentów, które się marnują ponieważ ich właściciele nie potrafią ich dostrzec. Jeśli nawet je dostrzegą, nie są w stanie ich odpowiednio wykorzystać.

agregaty malarskieMówi się, że talent to taki nieoszlifowany diament umysłu, jeśli zostanie zapomniany, wtedy jego blask nigdy nie ujrzy światła słonecznego i nie rozbłyśnie tysiącami iskier (pomysłów). Szlifując go (zdobywając doświadczenie), można zyskać najpiękniejszy blask, przy okazji zdobywając sławę i pieniądze. Ale talentem trzeba się dzielić, aby inni mogli go zobaczyć i docenić. Nie będę wspominać o talentach negatywnych, bo każdy wie, o co chodzi. Choć i w tej kwestii, wszystko jest pojęciem względnym i zależy od tego, jak na nie spojrzeć. Przykład (pytanie): Czy Robert Oppenheimer(zwany ojcem bomby atomowej) miał talent pozytywny, czy negatywny? Na to pytanie niezmiernie trudno odpowiedzieć. Właściwie każdy sam powinien wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Zarabiać na swoim talencie

Na swoim talencie można zarabiać. Jeśli ktoś ma „dryg” do pióra, może pisać, lub pomagać w pisaniu, także pisać dla innych. Tak właśnie wygląda dzielenie się talentem, aby inni mogli również z niego w jakimś stopniu skorzystać. Cel jest jeden: Pomagać, ofiarowując tyle, ile możemy ofiarować. Nie zaszkodzi przy tym również zarobić.

Opracowano wspólnie z portalem pomocnaukowa.pl