Adwokat na rozwód – czy warto skorzystać z jego usług?

Rozwód jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Co prawda do rozwiedzenia się nie potrzeba wsparcia prawnika, lecz obecnie na takie wsparcie decyduje się coraz więcej osób. Na czym polega pomoc adwokata w trakcie rozwodu? Dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Gdy małżonkowie nie chcą już ze sobą być, często jedynym wyjściem jest rozwód. Dochodzi wtedy do sądowego unieważnienia małżeństwa. Szacuje się, że w Polsce rozwodzi się około 35 proc. małżeństw, przy czym liczba ta rośnie z roku na rok. Przyczyny rozwodów są różnorakie – zdrada, alkoholizm, niezgodność charakterów, długa rozłąka.

Rozwód w świetle przepisów prawa

Podstawą prawną rozwodów w Polsce jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który wskazuje, że przesłanką do rozwiedzenia się małżonków jest trwały i zupełny rozkład małżeństwa. Warto jednak zaznaczyć, że w określonych przypadkach prawo dopuszcza sytuację, gdy rozwód nie będzie orzeczony przez sąd. Dotyczy to między innymi przypadków, gdy na rozwodzie miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci, a także rozwód byłby niezgodny z zasadami współżycia społecznego, na przykład wtedy, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozpadu małżeństwa. Warto także zaznaczyć, że z rozwodem związane są także inne konsekwencje, w tym między innymi podział majątku, gdy małżonkowie mieli wspólność majątkową, zasądzenie opieki nad dziećmi oraz alimentów.

Pozew rozwodowy

Pierwszym krokiem w celu rozwiedzenia się z małżonkiem lub małżonką jest przygotowanie pozwu rozwodowego i wniesienie go do sądu. Pozew rozwodowy, który nazywany jest także wnioskiem rozwodowym, to dokument, w którym małżonek wnosi o rozwód i wskazuje na jego zasady. W pozwie określa się zatem typ rozwodu – z orzekaniem o winie lub bez orzekania o winie, a także jego warunki, między innymi dotyczące opieki nad dziećmi. Do wniosku trzeba także dodać opłatę, która aktualnie wynosi 600 złotych. Osoby, które nie mogą jej uiścić ze względu na trudną sytuację finansową, mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów.

Adwokat pomocny w rozwodzie

Chociaż rozwód bez pomocy prawnika jest możliwy, to jednak wiele osób docenia to, jaką pomoc daje im dobry adwokat Zabrze to jedno z miast, w którym można skorzystać z kompleksowego wsparcia w tym właśnie zakresie, by zmniejszyć stres oraz ryzyko błędów. Kancelarie adwokackie oferują wtedy usługi w ramach przygotowania pozwu rozwodowego, a także reprezentują klienta podczas rozprawy rozwodowej oraz innych rozpraw powiązanych rozwodem – o opiekę nad dziećmi, alimenty, podział majątku.

Zobacz także stronę: wszywkaalkoholowapoznan.pl