Czas na podwyżkę? O tym musisz wiedzieć, jeśli chcesz mieć szansę

istock_42825708_large-1-715x464

Podanie o podwyżkę wynagrodzenia pojawia się prędzej czy później w głowie prawie każdego pracownika. Niezależnie od tego, ile zarobisz, zawsze będziesz chciał więcej. Więc jak napisać podanie, by mieć szansę na to, że zostanie rozpatrzone pozytywnie? Jeśli jesteś dobrym pracownikiem, który zwiększył wartość firmy, Twoje szanse będą wyższe. Będą jeszcze większe, jeśli wejdziesz na stronę www, na której są podane przykładowe podania do pobrania i skorzystasz z odpowiednio dopracowanych, gotowych schematów. Poniżej jeszcze kilka dodatkowych podpowiedzi, które być może pomogą Ci uzyskać jeszcze większe szanse na podwyżkę.

Jeśli masz wątpliwości co do twojego wkładu, poniższy proces powinien umożliwić Ci samodzielną ocenę własnych wkładów i zbadać, czy powinieneś prosić o podniesienie wynagrodzenia. Jest dość dużo informacji, które musisz przygotować i zbadać przed podjęciem ostatecznego podejścia do swojego szefa.

Oto jak możesz przygotować się w drodze do podwyższenia wynagrodzenia:

1. Jaka jest cena rynkowa?

Aby rozpocząć, musisz znać stopę rynkową dla kogoś na twoim stanowisko. Skontaktuj się organizacjami zawodowymi – czasami publikują zakresy wynagrodzeń dla każdego stanowiska i rangi. Szefowie konkurencyjnych firm to dobre źródła informacji na temat płac. Niektórzy nawet publikują wynagrodzenia. Innym źródłem takich informacji są przyjaciele z branży. Gdy znasz kurs rynkowy dla kogoś na Twoim miejscu, będziesz mieć jaśniejszą sprawę w temacie wynagrodzenia.

2. Jak się wpasujesz w tą informacje?

Więc, w jaki sposób dopasujesz się do zakresu wynagrodzeń, o jakim się dowiedziałeś? Upewnij się, że zakres wynagrodzenia odzwierciedla lata doświadczenia, umiejętności i wielkości firmy, w której obecnie pracujesz. Musisz być w stanie porównywać jak na jak najwięcej jak to możliwe. Na tej podstawie będziesz w stanie stwierdzić czy jesteś na dole szczebla, czy też na podstawie obiektywnej opinii, na którą zasługujesz powinieneś być może być na wyższym poziomie w tym zakresie wynagrodzeń? Teraz, gdy znasz stopę rynkową i to jak się plasujesz w porównaniu do branży, będziesz już na dobrej drodze do starania się o podwyżkę.

3. Jak działa firma?

Jak Twoja firma robi? Trzeba powiedzieć, czy Twoja firma nie robi zbyt dobrze finansowo, Twoje szanse są bliskie zera, jeśli miałbyś prosić o podniesienie wynagrodzenia. Z drugiej strony, jeśli Twoja firma niedawno zagwarantowała ogromną umowę, a Twoja rola będzie coraz ważniejsza, możesz być na dobrej drodze. Poza sytuacją finansową firmy, rozważyć inne czynniki, takie jak morale pracowników, polityka biura, zwłaszcza jeśli obozy się sprzeciwiają i jak pasuje.

4. Przygotuj swoje podanie.

Dosłownie, przygotuj swój dokument podniesienia wynagrodzenia (tutaj znajduje się pomocna wyszukiwarka dokumentów). Co masz zamiar przekazać? Strony, o których wspomnieliśmy na początku pomogą Ci wyjaśnić twoje myśli. Kiedy widzisz to słowami, lepiej widzisz swoje argumenty. Niezależnie od tego, jak przygotujesz swoją sprawę w swojej głowie, prawdopodobnie zapomnisz – dlatego lepiej jest mieć podanie w ręce. Szczególnie, jeśli twój szef jest dobry w odpowiedzi na prośby ludzi pytających o podniesienie wynagrodzenia, będzie miał zestaw oświadczeń, których użyjesz, aby nie dać się zbyć.