Darmowa opieka medyczna w pracy? Może obejmować również Ciebie

2015-01-15t180901z_907780248_tm3eb1f0ty301_rtrmadp_3_usa-health-flu

Oprócz wynagrodzenia za pracę wszystkie miejsca pracy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom świadczenia socjalne, w tym również ubezpieczenie zdrowotne. Jest to jeden z podstawowych przywilejów dostępnych dla pracowników, niezależnie od miejsca i formy zatrudnienia.

Gdzie się można ubezpieczyć?

Zazwyczaj pracodawca odprowadza za wszystkich swoich pracowników składki dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego bezpośrednio do NFZ, co upoważnia pracowników do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Część firm zatrudniających pracowników poszerza swoją ofertę, korzystając z profesjonalnych pakietów medycznych, oferowanych przez zajmujące się tym firmy. Jest to opcja dodatkowa, dlatego też nie wszystkie firmy korzystają z takiej możliwości. Jak wygląda to w praktyce?

Dodatkowe pakiety medyczne

Na rynku zdrowotnym dostępne są firmy oferujące profesjonalne pakiety medyczne dla firm o różnej wielkości, już od trzech pracowników. Korzyści wynikające z korzystania z prywatnej opieki medycznej są atrakcyjne zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawca decydując się na prywatną opiekę zdrowotną, szuka atrakcyjnej oferty, dopasowanej do indywidualnych potrzeb swojej firmy. W oczach potencjalnych pracowników taki benefit, jak prywatna opieka medyczna jest dodatkowym uatrakcyjnieniem w pracy, dzięki czemu na pracę w takich warunkach decyduje się większa ilość pracowników. Ponadto zmniejsza się ilość nieobecności w pracy, spowodowanej chorobami. Pracodawca prywatną opiekę medyczną może również zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, co pozwoli obniżyć koszty związane z działalnością medyczną.

W oczach pracownika opcja prywatnej opieki medycznej w pracy jest niezwykle atrakcyjna. Przede wszystkim przeciętny pracownik posiada lepszy kontakt z lekarzami, często w dogodnej dla siebie lokalizacji. Korzystając z takiej formy leczenia mamy szybszy i sprawniejszy dostęp do medycyny, a lekarze mają bezpośredni dostęp do wyników naszych kompleksowych badań. Co ważne, pracownicy mają możliwość samodzielnego dopłacenia do ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki czemu oprócz podstawowej opieki zdrowotnej pracownik ma możliwość dostępu do lekarzy specjalistów.

Dla kogo taki wariant opieki?

O prywatnej opiece medycznej marzy każdy pracownik, szukający pracy, jednak nie wszyscy mają taką możliwość. Nietrudno zauważyć, że nadal większość pracodawców korzysta z ubezpieczenia w NFZ. Argumentem, który przemawia za wyborem konkretnej formy ubezpieczenia są najczęściej koszta. Gdzie znajdziemy prywatną opiekę medyczną? Najczęściej korzystają z tej opcji duże firmy, korporacje, a także przedsiębiorstwa w fazie rozwoju. Nie ma jednej branży, która najczęściej korzysta z pakietu prywatnej opieki medycznej. Jeśli jesteś pracodawcą, która rozważa różne opcje ubezpieczenia dla pracowników, to należy porównać korzystniejszy dla nas i naszych pracowników wariant. Niezależnie od tego, co wybierzemy, ważne, żeby pamiętać, że prywatny pakiet medyczny jest atrakcyjną opcją dla pracowników.

W artykule wykorzystano materiały ze strony http://zaszczepsiewiedza.pl