Dni wolne od pracy – korzyści

relaxing-1979674_640Dni wolne od pracy są obecnie dużo większym benefitem pracowniczym niż premie. Dzieje się tak przez fakt, iż coraz częściej pracujemy dłużej i intensywniej, pogrążając się w obowiązkach do późnych godzin nocnych. Dni bez pracy są więc porą relaksu i odpoczynku, której w żaden sposób nie można przeliczyć na pieniądze.

Motywacja dla najmłodszego pokolenia pracowników

Dni wolne od pracy stanowią największy motywator dla pracowników z najmłodszego pokolenia. Nie ciąży bowiem nad nimi widmo ciężkiej pracy leżącej u podstaw sukcesu. Wartościują oni o wiele bardziej możliwość rozwoju pasji i zainteresowań, które można realizować w czasie wolnym. Z tego względu dużo częściej wybierają zamiast premii benefitowych lub gotówki dni wolne, gdyż wiedzą, że czasu wolnego im nikt nie odda. Nawet na poziomie poszukiwań pracy, m.in. za sprawą portalu Pracuj.pl, wiele młodych osób zwraca uwagę na możliwość pracy zdalnej bądź na elastyczne godziny pracy.

Skuteczniejsza i efektywniejsza praca

Dni wolne są doceniane zwłaszcza w zawodach, gdzie praca jest wyjątkowo ciężka i obarczona jest podwyższoną odpowiedzialnością. Stanowią one motywator do efektywnego i skutecznego realizowania obowiązków, a także dalszego rozwoju. Wielu pracowników coraz częściej decyduje się na urlop kosztem bycia stratnymi w kontekście finansowym. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji związanych ze zdrowiem, które obecnie przedkładane jest ponad wszelkie inne powinności.

Dni urlopowe zamiast gotówki

Na stanowiskach niskiego szczebla pracownicy przeważnie wybierają pieniądze, a nie dni wolne. Niemniej, w przypadku dobrze płatnych zawodów, pracodawca powinien przedyskutować tę kwestię z zatrudnionymi. Jeśli bowiem pracownicy wybiorą urlop, będzie to dla niego o wiele bardziej opłacalna opcja w przeciwieństwie do podwyżki bądź benefitu pozapłacowego.