Dopasowywanie CV do pracodawcy
Jedną z metod skutecznego poszukiwania pracy jest dopasowywanie CV do wybranego pracodawcy. Przeważnie przyjmuje się, iż jeden uniwersalny dokument może zostać rozesłany do wielu firm . Jednak nie zawsze warto wysyłać masowo jedną wersję dokumentu, a mieć ich w zanadrzu kilka spersonalizowanych. Oto kilka rad, jak dopasować CV do potencjalnego pracodawcy.
Przeanalizuj specyfikę firmy
Jeśli firma, do której kandydujemy na jakieś stanowisko, zajmuje się np. marketingiem, warto poznać jak funkcjonuje. Dzięki temu będziemy w stanie stworzyć CV dopasowane do branży, ale i konkretnego pracodawcy, zwłaszcza do jego misji. Oczywiście nie chodzi o naginanie faktów i tworzenie iluzji rzeczywistości, lecz o wyeksponowanie tego, co może być ważne z punktu widzenia wybranej firmy. Pomóc w poznawaniu przedsiębiorstwa może m.in. analiza ofert pracy (zamieszczanych np. na Pracuj.pl) oraz poszczególnych wymagań na stanowiska.
Aktualizacja CV na bieżąco
Czasem nawet nieistotny kurs lub krótkotrwałe zatrudnienie w jakiejś firmie może zaważyć o pozytywnym rozpatrzeniu naszej aplikacji. Warto więc przed każdym wysłaniem CV aktualizować dokument, zwłaszcza pod kątem zmiany zatrudnienia oraz zwiększania kwalifikacji. Jeśli tego nie zrobiliśmy, możemy dopowiedzieć ten fakt w czasie rozmowy kwalifikacyjnej bądź uzupełnić wiedzę rekrutera na nasz temat za pomocą np. listu motywacyjnego. Ponadto, im bardziej aktualne i świeże CV, tym większa szansa, iż będziemy posiadać branżową siłę przebicia związaną ze znajomością obecnych realiów.
Pomiń nieistotne szczegóły
Czasem warto na poczet jednej rekrutacji zmienić swoje CV, pomijając nieistotne szczegóły związane z zatrudnieniem. Wątpliwe, że dużą firmę IT zainteresuje fakt, iż kilka lat temu roznosiliśmy ulotki. O wiele cenniejsze będzie za to umieszczenie w dokumencie wszelkich kursów i szkoleń związanych z branżą. Czasem się zdarza, iż pracodawca wręcz zaznacza w ogłoszeniu o pracę, co jest zbędną informacją w CV, jak m.in. data urodzenia.