Fryzjerstwo kiedys i dziś – praca wymagająca ciągłego doskonalenia

gallery_nrm_1433259490-things-your-hairdresser-wants-you-to-know

Aby zostać fryzjerem, należy nie tylko ukończyć szkołę. W tym zawodzie najważniejsze jest doświadczenie i ciągłe szkolenie, ponieważ wciąż zmieniają się trendy, a fryzjer musi je znać, aby nie stracić klientów. W dzisiejszych czasach fryzjer zajmuje się przede wszystkim włosami. Strzyże, farbuje, modeluje, kręci i prostuje. Robi wszystko to, czego sobie zażyczy klient. Może nawet tworzyć peruki, treski, przedłużać włosy, zakrywać łyse miejsca na głowie.

Fryzjer musi się ciągle doskonalić, aby utrzymać się na rynku. Zwykłe strzyżenie nie wystarczy. Wymyślanie fantazyjnych fryzur, dredów, czy ondulacji, to domena każdego fachowca fryzjerstwa. Jeśli ma własny zakład, może też dokształcać uczniów, dając im staż, poprzez który uczą się oni zawodu i zdobywają doświadczenie.

Ale nie zawsze tak było

Dawniej do fryzjera chodziło się nie tylko w sprawie fryzury. Fryzjer zajmował się także goleniem. Dziś jest to niemożliwe z powodu przepisów BHP. Poza tym kiedyś, trwałą ondulację, robiło się elektrycznie. Na suficie wisiały specjalne aparaty z bolcami. Klientka siadała na fotelu, aparat się opuszczało i uruchamiało całą tę machinę. Było to bardzo niebezpieczne, ponieważ zbyt długie trzymanie w nim włosów, mogło doprowadzić do ich utraty. Można sobie wyobrazić, co czuła klientka, jak się o nie zapomniało, choćby na chwilę. Dziś ondulacja, to styling. Włosy kręci się daleko od skóry głowy. Poza tym stosuje się inne materiały. Nie są one już tak destrukcyjne dla włosów, jak kiedyś.

Doskonalenie przede wszystkim

images-1Fryzjer, który się nie doskonali w swoim zawodzie, najlepiej jak od razu zrezygnuje z bycia fryzjerem. Nie potrwa to długo, kiedy klienci zaczną znikać z jego zakładu. I to będzie tylko jego wina. Dzisiejszy świat wymaga od każdego zawodu ciągłego doskonalenia ze względu na to, iż obecna technologia galopuje całym swoim pędem. Nie można jej zatrzymać. Wciąż coś nowego jest wymyślane i ci, którzy nie nadążają, po prostu odpadną od peletonu. Szczególnie fryzjerzy, ponieważ jest ich bardzo dużo. Konkurencja jest wysoka i co zakład, to coś nowego, oraz niższe ceny. Jest wiele klientek z różnymi alergiami, które fryzjer musi znać. Powinien wiedzieć, które środki mogą powodować alergię, szczególnie, że w dzisiejszym świecie zanieczyszczenie środowiska jest znacznie duże, a alergie rozchodzą się wśród ludzi, niczym epidemia. Czasem wystarczy niewielka ilość środka, który użyje fryzjer, aby klient stracił włosy, lub co gorsza zagroził jego zdrowiu. Dlatego tak ważne jest ciągłe dokształcanie. Jeśli go nie będzie, fryzjer może narazić swój zakład nawet na kary finansowe (zadośćuczynienia), lub sprawy sądowe.

Fryzjerstwo, to bardzo odpowiedzialny zawód. Kiedyś tak nie było. Dziś to już norma. To fryzjer odpowiada za swojego klienta. Odpowiada za jego zdrowie lub nawet życie, jeśli trafi na wyjątkowego alergika. Utrata włosów może być niewielką stratą w porównaniu do utraty zdrowia klienta. A sam fryzjer może stracić dorobek życia.

Artykuły pokrewne: łysienie, peruki z włosów naturalnych