Jak porównać banki i wybrać ten najlepszy?

card-3293508_960_720Zanim w ogóle rozważysz otwarcie nowego rachunku oszczędnościowego, pamiętaj o wszystkich opłatach, które mogą Cię w związku z tym obciążyć. Jest to szczególnie ważne, jeśli kusi cię, aby przejść na inne konto z powodu wyższego oprocentowania, ponieważ jeśli naliczą więcej opłat, skończy się to utratą ogólnej pozycji.

O czym jeszcze pomyśleć zanim zdecydujesz się zmienić bank?

Obsługa klienta. Wiele osób nie docenia tego, szczególnie w przypadku kont oszczędnościowych, ale obsługa klienta stanowi ogromną różnicę, gdy próbujesz wykonywać transakcje. Zatem zastanów się koniecznie:

  • Czy transakcje są łatwe do wykonania?
  • Czy są natychmiastowe, czy istnieje opóźnienie?
  • Czy łatwo jest dogadać się z przedstawicielem obsługi klienta przez telefon?

Obsługa klienta jest ogromną zaletą, którą banki lokalne mają zazwyczaj w przewadze w stosunku do banków internetowych, ponieważ możesz po prostu możesz zatrzymać się w oddziale i uzyskać odpowiedzi na swoje pytania oraz rozwiązać problemy, co jest szczególnie ważne, jeśli masz dokumenty do podpisania, lub inne takie potrzeby serwisowe.

Stopy procentowe.

Stopy procentowe mają znaczenie, ale są całkowicie obciążone opłatami i częściowo obciążone przez obsługę klienta. Weźmy pod uwagę przykładowy bank, w którym oprocentowanie kont oszczędnościowych jest na poziomie 6,01% RRSO. Nie mają jednak własnych bankomatów, co oznacza, że za każdym razem, gdy wypłacasz gotówkę, otrzymujesz opłatę bankomatową w wysokości obciążającej Twój rachunek. Owszem, będą zwracać Ci do 6 zł każdego miesiąca na pokrycie części tego, ale ta powtarzająca się opłata zasadniczo eliminuje przewagę stóp procentowych, jaką oferują ich konta w tej sytuacji. Jeśli jesteś w sytuacji, w której nigdy nie używasz bankomatu, opłata ta jest znikoma, ale łatwo jest zrozumieć, dlaczego opłaty przewyższają stopy procentowe.

Jeśli rozważasz zmianę banku, pamiętaj, aby porównać wszystkie opcje, korzystając z powyższych kryteriów, warto także zajrzeć na NajlepszeBanki.com. Bardziej niż cokolwiek innego, nie przeceniaj stopy procentowej. Powinieneś być skłonny zaakceptować niższe o wiele punktów stopy procentowe, aby zminimalizować opłaty i zmaksymalizować obsługę klienta.

Opcje są nieograniczone, jeśli chodzi o instytucje finansowe i różnorodność oferowanych produktów i usług. Mniej więcej już wiesz jak wybrać banki, ale pamiętaj też że musisz rozważyć usługi i funkcje, które osobiście cenisz najbardziej. W tym artykule wymieniliśmy kilka ważnych elementów, które należy dodać do listy kontrolnej po wybraniu banku.

Niektóre osoby wolą trzymać wszystkie swoje konta – oszczędności, dobra depozytowe, karty kredytowe, pożyczki i inne produkty – w jednym banku. Inni wolą rozłożyć swoje pieniądze, aby uzyskać najlepszą ofertę na stawki i opłaty.

Nie ma limitu liczby kont, które możesz mieć w różnych bankach lub spółkach kredytowych, więc możesz spersonalizować swoje finanse zgodnie z własnymi potrzebami. Pamiętaj jednak, że duży bank narodowy jest bardziej skłonny do zaoferowania pełnego zestawu kont, ale możliwość łączenia i dopasowywania produktów w różnych instytucjach jest dzisiaj większa niż kiedykolwiek.