Klinkier – jakie niesie korzyści dla architektów i projektantów?

Oprócz korzyści środowiskowych i konsumenckich, płytki klinkierowe oferują również naprawdę duże i różne możliwości projektowania i estetyki, ponieważ coraz więcej architektów zaczyna doceniać ten produkt i wykorzystują go w swoich projektach. Liczne nagrodzone budynku w których został zastosowany klinkier właśnie są doskonałym przykładem tej rosnącej różnorodności.

brick-house-299766_960_720

Klinkier na dom to udane rozwiązanie, gdzie prostoliniowe zewnętrzne elewacje wykorzystują połączenie rożnych odcieni płytek jako współczesnej interpretacji oryginalnej cegły klinkierowej. Wygląda to naprawdę zjawiskowo i jest bardzo solidne.

Dzisiaj obserwujemy wzrost zróżnicowanego wykorzystania płytek klinkierowych w budynkach. Tam, gdzie cegła była historycznie wykorzystywana do ścian, stała się ona obecnie materiałem, który architekci mogą wykorzystać do stworzenia elementów konstrukcyjnych, które przyciągają wzrok do niektórych części budynku. Płytki klinkierowe są również powszechnie używane jako estetyczny produkt wykończeniowy do projektów mieszkaniowych.

A nawet – płytki klinkierowe na podłogach nie są już niespodzianką, nierzadko można dzisiaj spotkać architekta który tworzy ceglaną ścieżkę, która wije się przez cały dom, w końcu przekształcając się w wolnostojącą, dwustronną konstrukcję kominka, która tworzy skrzyżowanie starej i nowej przestrzeni. To fenomenalne rozwiązanie i dobrze je mieć w swoim portfolio.

Oczywiście nie można mówić o innowacyjnych zastosowaniach cegły w designie, nie patrząc na projekty światowej sławy architektów, które są w tym kontekście niekwestionowanym wzorem i inspiracją.

Klinkier – z czego wynika jego popularność?

Jeśli kiedykolwiek był jakiś źle zrozumiany materiał budowlany, prawdopodobnie byłby to cegła. Odwieczna metoda budowy jest często określana jako “niezrównoważona” metoda produkcji, ponieważ proces wypalania jest uważany za energochłonny, pozostawiając ślad węglowy.

Jednak zrównoważony rozwój obejmuje wiele elementów i nie można go skompresować do jednej definicji, takiej jak emisja CO2. Rozciąga się również to na jej:

  • cykl życia,

  • konserwację,

  • trwałość,

  • możliwość recyklingu budynków.

Dzięki wyjątkowo długim cyklom życia budynki z cegły są mocne, trwałe i odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe. Co więcej, wymagają one niewielkiej konserwacji – po przykręceniu do ściany, niewiele więcej trzeba zrobić, aby utrzymać cegły. Jednak klinkier to bardziej nowoczesna odsłona klasycznego wykorzystania cegły. Dzięki niej, budynki mogą być odnawiane do różnych celów, znosząc potrzebę budowy nowego budynku, podczas gdy same cegły można uratować i wykorzystać ponownie w nowych projektach.

Stare cegły mogą być również poddawane recyklingowi w nowe cegły lub inne materiały budowlane, w tym kruszywo używane w betonie, lub do zagospodarowania terenu lub podbudowy pod chodniki i drogi. Jednak to właśnie wykorzystanie ich potencjału na płytki klinkierowe do zastosowania w różnych częściach budynku jest tym, co architekci i projektanci zdecydowanie lubią najbardziej.