Koła powlekane poliuretanem – dlaczego warto im zaufać?

426b0faad9fef928822a052ef165d9e9

Poliuretan to jedno z najpopularniejszych sztucznych tworzyw – we współczesnym świecie można spotkać go dosłownie na każdym kroku, choć nie zawsze rzuca się w oczy. Poliuretan, zwany też sztucznym kauczukiem, przedstawia tak uniwersalne i przydatne w wielu okolicznościach właściwości, że znalazł zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Współtworzy wiele przedmiotów codziennego użytku, przydatne akcesoria, a nawet ubrania. Bardzo przydaje się też konstruktorom maszyn – poliuretan swego czasu podbił świat promów kosmicznych, a obecnie można go znaleźć na przykład w samochodach. Jednak niekiedy wystarczy tylko pewna warstwa poliuretanu, by ulepszyć używane każdego dnia przedmioty, by przydać im nowych, przydatnych właściwości.

Coś praktycznego: koła powlekane poliuretanem

Chociaż poliuretan świetnie sprawdza się w roli tworzywa dla różnych części, jest równie użyteczny jako dodatek pozwalający wykończyć pewne akcesoria czy elementy. Warstewka sztucznego kauczuku pojawia się często na uchwytach, na przykład sprzętu sportowego, ale nie tylko. Jednak przestrzenią, w której powłoka poliuretanowa jest najczęściej spotykana, jest asortyment kółek. Przyczyny, dla których sztuczny kauczuk świetnie odnajduje się w roli ekwiwalentu opony, leżą we wspomnianych już właściwościach tego tworzywa.

Koła powlekane poliuretanem jeżdżą:

  • pewnie
  • płynnie

Ta powłoka sprawia, że kółka zyskują lepszą przyczepność do podłoża, co więcej stają się odporne na działanie wielu czynników, które mogą na nie oddziaływać w konkretnych środowiskach. Na kondycję poliuretanu nie wpłyną ani skrajnie niskie ani skrajnie wysokie temperatury, nie wejdzie też w reakcję z wieloma substancjami, które może napotkać (wliczając w to odczynniki chemiczne, smary i rozpuszczalniki). Ale i to nie wszystko – bo poliuretan ma jeszcze jedną, kluczową dla kół zaletę: doskonale pochłania drgania i amortyzuje wstrząsy, jakie są skutkiem ubocznym toczenia się kół.

Dla sprzętu poruszającego się na kółkach oblanych poliuretanem oznacza to, że nie wpadają w rezonans. Poliuretan jest trwały także pod względem mechanicznego zużycia: dopiero po długim czasie eksploatacji powłoka może ulec ścieraniu się, ale i na to jest rada. Warstwę można z powodzeniem odnowić, to znaczy oblać kółko świeżą porcją poliuretanu.

 

undefined