Koszty otwarcia prywatnego przedszkola – czego nie wolno pominąć w kosztorysie?
Planujesz otworzyć prywatne przedszkole? To dobry pomysł na biznes, który daje sporo możliwości i jest na niego spore zapotrzebowanie. Rodzice dzieci, które nie dostały się do publicznych przedszkoli, są bowiem gotowi płacić sporo więcej za prywatne placówki, aby mieć pewność, że ich pociechy będą znajdowały się po profesjonalną opieką.
Osoby, które planują otwarcie prywatnego przedszkola, muszą liczyć się z tym, że koszty początkowe mogą być dosyć wysokie. Trzeba więc dysponować odpowiednim kapitałem, bez którego nie da się wejść do tego biznesu. Oczywiście, niekoniecznie trzeba mieć taki poziom oszczędności. Obecnie bez problemu można uzyskać finansowanie z banków w postaci kredytów na start dla firm. Wiele jest również unijnych programów i działań, z których można uzyskać ciekawe dofinansowanie. Na samym wstępie warto jednak zrobić dobry i profesjonalnie przygotowany kosztorys, w którym zostaną ujęte wszystkie planowane wydatki.
Największym kosztem jest zorganizowanie lokalu
Podczas wykonywania kosztorysu trzeba przede wszystkim umieścić w nim koszty zakupu lub wynajęcia lokalu, w którym będzie znajdowało się przedszkole. To jeden z najpoważniejszych wydatków, gdyż oprócz samego zakupu konieczne jest również przeprowadzenie prac remontowych, kupno mebli i akcesoriów, a także przystosowanie wnętrza do potrzeb maluchów. Wszystkie sale, w których będą przebywały dzieci muszą być bowiem wygodne, komfortowe, przestronne oraz dopasowane do wieku dzieci. Im więcej grup przedszkolnych, tym więcej powinno być w przedszkolu przestrzeni. W kosztorysie powinno znaleźć się również wyposażenie kuchni i łazienek, które powinno być typowo dziecięce i dostosowane przede wszystkim do niewielkiego wzrostu maluchów.
Nie zapomnij o funkcjonalnym placu zabaw
Planując otwarcie przedszkola trzeba również pamiętać o wydatkach związanych z przygotowaniem terenu wokół budynku i zorganizowaniem bezpiecznego i funkcjonalnego placu zabaw. Ważna jest nawierzchnia bezpieczna dla dzieci, czyli taka, która będzie amortyzowała upadki i nie będzie powodowała żadnych uszkodzeń ciała. Na takiej nawierzchni można dopiero instalować zabawki i urządzenia, które będą służyły maluchom do zabawy. W planowaniu placu zabaw trzeba pamiętać, aby wszystkie znajdujące się na nim urządzenia i zabawki były wysokiej jakości, trwałe, wytrzymałe i przede wszystkim, by posiadały wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty, jakie muszą mieć produkty dla dzieci. Przebywanie dzieci na placu zabaw musi być przede wszystkim bezpieczne. Zawsze podczas zakupu warto kierować się więc jakością, a nie konkurencyjną ceną. Lepiej wydać więcej, ale zainwestować w bezpieczeństwo maluchów i co za tym idzie – w zaufanie rodziców i ich zadowolenie ze świadczonych w przedszkolu usług.