Kredyt na kredyt

6

Konsolidacja kredytów jest świetnym pomysłem, gdy mamy dużo na głowie i nie pamiętamy o terminach płatności. Może się również sprawdzić, gdy przez chwilowe problemy finansowe nie możemy wywiązać się z zobowiązań wobec banków. Ale czy każdy powinien korzystać z tej formy kredytowania?

Na czym polega konsolidacja?

Przed zadaniem sobie pytania, „Czy to jest oferta dla mnie?” warto wcześniej dowiedzieć się czym są kredyty konsolidacyjne. Definicja brzmi: ”specjalny rodzaj kredytu, który jest przeznaczony na spłatę innych zobowiązań kredytowych”. Tych zobowiązań może być więcej niż jedno, ale powinny dotyczyć różnego rodzaju kredytów. Może to być pożyczka, karta kredytowa, a nawet raty. Niektóre banki akceptują również pożyczki pozabankowe. Kredyty konsolidacyjne polegają na łączeniu wszystkich zobowiązań finansowych względem banków i firm pożyczkowych w jeden kredyt z jedną comiesięczną ratą.

Dobre rozwiązanie na wiele zobowiązań

Ta forma kredytowania może nam pomóc przy spłacie kilku kredytów. Nie musimy martwić się terminami, bo mamy jeden, który zastępuje pozostałe i mamy jedną ratę, która obejmuje wszystkie zobowiązania. Kredyty konsolidacyjne są bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać o tym, że to nadal kredyt. Kredyt, który jest przeznaczony na spłatę innych kredytów. Mamy jedną ratę, często niższą od sumy rat pozostałych zobowiązań, z wydłużonym czasem spłaty. Dzięki temu możemy spokojnie spłacać pozostałe kredyty nie martwiąc się o nic.

Rozważne kredytowanie

Trzeba jednak pamiętać o tym, że kredyty konsolidacyjne są formą kredytu i jeśli nie ma potrzeby, to nie warto się jeszcze bardziej zadłużać. Osoby, które mają problemy z wypłacalnością od dłuższego czasu również powinny zrezygnować z kolejnego kredytu. Dlaczego? Kredyty konsolidacyjne mogą pomóc osobom, które mają chwilowe problemy z wypłacalnością. Natomiast jeśli nasze problemy finansowe trwają od dłuższego czasu, to taki rodzaj pomocy może nam jeszcze zaszkodzić. Dlatego przed podpisaniem umowy o kredyt konsumencki trzeba dokładnie przeanalizować nasze możliwości finansowe i wypłacalność.

Dodatkowe możliwości

Oprócz spłaty dotychczasowych zadłużeń, pieniądze z kredytów konsolidacyjnych możemy przeznaczyć na dowolny cel, ale w takiej sytuacji powinniśmy wnioskować o wyższą kwotę kredytu. Pamiętajmy, że ten rodzaj kredytu ma dwie formy: gotówkową i hipoteczną. Ta pierwsza jest droższa, ponieważ nie jest to kredyt zabezpieczony, natomiast hipoteka jest formą zabezpieczenia dla banku w razie naszej niewypłacalności, ale to jednocześnie sprawia, że ten kredyt jest tańszy. Biorąc wyższą kwotę kredytu, możemy spłacić nasze zobowiązania oraz część kwoty przeznaczyć na dowolny cel. Czyli jeśli mamy jakiś dodatkowy wydatek, to kredyt konsolidacyjny możemy na to przeznaczyć. Produkt zdecydowanie cieszy się popularnością wśród klientów banków, szczególnie teraz, gdy Polacy nauczyli się żyć na kredyt.