Na jakie wydatki możemy sobie pozwolić podczas podróży służbowej?
Wyjazdy służbowe są koniecznością w wielu firmach, które działają na rynku nieco większym niż lokalne. Podróże firmowe wiążą się z nawiązywaniem nowych relacji z klientami i kontrahentami, poszukiwaniem nowych rynków zbytu czy też uczestniczeniem w targach, wystawach, imprezach branżowych oraz innych wydarzeniach, które mogą przełożyć się na lepszy rozwój firmy.
Wyjazd służbowy zawsze jest dla firmy dodatkowym wydatkiem, czasem nawet dosyć sporym. Zawsze jednak warto potraktować go jako inwestycję w rozwój i pracę nad długofalowym sukcesem. Bez wyjazdów służbowych firma nie mogłaby się rozwijać i nie miałaby tylu możliwości ani tylu klientów. Należy więc dbać o to, by firma, czyli de facto marka była obecna wszędzie tam, gdzie można zdobyć potencjalnych klientów zainteresowanych zakupem konkretnych produktów lub usług. Im więcej wyjazdów, tym więcej możliwości rozwoju. Oczywiście, pod warunkiem, że firma w swojej siedzibie ma odpowiednią liczbę pracowników, którzy zajmą się codziennym funkcjonowaniem, gdy cześć ekipy wyjedzie w służbowe podróże.
Wyjazdy dobrze zorganizowane
Przed wyjazdem służbowym warto na wstępie zaplanować wszystkie jego etapy, aby na miejscu nic nas nie zaskoczyło i nie powodowało dyskomfortu. Najważniejszym elementem wyjazdu powinien być nocleg w dobrym i sprawdzonym hotelu. W zależności od regionu może to być hotel Wisła lub inny dobry, renomowany obiekt. Miejsca noclegowe w hotelach warto rezerwować ze sporym wyprzedzeniem, dzięki temu będzie można mieć pewność, że na pewno będą na nas czekały. Dobrze jest również zaplanować cały wyjazd, zarezerwować stoliki w restauracjach na spotkania biznesowe, umówić się z klientami czy zadbać o to, by grafik był wypełniony po brzegi. Im więcej pracy wykonamy na wyjeździe, tym większy efekt może ona przynieść dla działania całej firmy.
Wydatki pod kontrolą
Wyjazdy służbowe to zwykle spore wydatki dla firmy. Trzeba jednak pamiętać, że bez nich nie dałoby się rozwijać przedsiębiorstwa. Właściciel firmy musi mieć również świadomość, że jeśli wysyła pracownika w podróż służbową, to on musi pokryć wszystkie wydatki związane z takim wyjazdem. Pracownik ma prawo zarezerwować sobie nocleg w restauracji, odpowiedni środek transportu czy miejsca na posiłki, ale wcale nie musi opłacać tych rzeczy z własnej kieszeni. Podobnie jest w przypadku spotkań z klientami. Wszystkie koszty, jakie są ponoszone na takim wyjeździe, powinny być pracownikowi zwracane. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie pracownika w firmową kartę kredytową lub też gotówkę przed wyjazdem. Dzięki temu będzie on mógł mieć pewność, że środków mu nie zabraknie i nie będzie tez musiał pokrywać wydatków z własnej kieszeni. Nawet, jeśli firma pokrywa koszty o zwraca wszystkie służbowe wydatki, nie zawsze pracownicy chętnie wydają swoje pieniądze, na które później muszą nieco poczekać.