Naturalne materiały w budownictwie mieszkaniowym

Interesujesz się materiałami budowlanymi? W tym artykule dowiesz się jakie substancje pochodzenia roślinnego są obecnie wykorzystywane w budownictwie w Polsce oraz na całym świecie.

Dlaczego temat naturalnych materiałów budowlanych jest słuszny do rozważenia? Warto wiedzieć, że obecnie w rozmaitych gałęziach budownictwa powszechnie stosuje się najróżniejsze tworzywa sztuczne. Ale przecież materiały syntetyczne mają stosunkowo krótką historię – odkryto je i wdrożono w masowej produkcji dopiero w ubiegłym wieku. Do tego czasu, przez całe tysiąclecia w budownictwie wykorzystywano wyłącznie materiały dostępne w przyrodzie. Należą do nich przede wszystkim: drewno, piasek, glina, najróżniejsze metale, a nawet szkło. Chociaż w bardzo wielu przypadkach najtańszym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie materiałów syntetycznych, to jednak nadal mnóstwo osób decyduje się na ponadczasowe, sprawdzone rozwiązania. Do takich materiałów należy między innymi szkło.

Szkło jako naturalny materiał budowlany

Szkło jest materiałem znanym ludzkości już od tysięcy lat. W najdawniejszych czasach wykorzystywano jedynie szkło znalezione w przyrodzie powstałe w trakcie naturalnych procesów geologicznych. Obecnie materiał ten jest już masowo produkowany w wielkich hutach szkła. Wraz z opracowaniem metod wykonywania dużych szklanych tafli, z powodzeniem zaczęto wykorzystywać go w budownictwie. Obecnie trudno jest wyobrazić sobie dom lub jakikolwiek bez szyb w oknach. Ale oczywiście to nie jedyne zastosowanie tego wspaniałego materiału. W wielu miastach Polski znakomicie rozwijają się najróżniejsze usługi szklarskie. Na przykład we Wrocławiu wielu właścicieli domów jednorodzinnych stosuje balustrady szklane Pan Szklarz. Szkło wykorzystuje się także do wykonywania paneli kuchennych, kabin prysznicowych, parawanów nawannowych, luster, zadaszeń, a nawet schodów. Szkło znakomicie sprawdza się w nowoczesnych projektach wnętrze, gdzie bardzo często jest stosowane w połączeniu ze stalą, drewnem oraz rozmaitymi materiałami syntetycznymi.

Drewno – zawsze na czasie

Drewno jest jednym z tych naturalnych surowców, którego pozyskanie jest najłatwiejsze. Drzewa przecież rosną niemal w każdym zakątku świata. Trudno przecenić zalety tego wspaniałego materiału. Drewno jest twarde, wytrzymałe, odporne na uderzenia, ale jednocześnie elastyczne i łatwe w obróbce. Oczywiście każdy gatunek drewna charakteryzuje się nieco innymi właściwościami. Na przykład z drewna dębowego wykonuje się bardzo wytrzymałe podłogi oraz ekskluzywne meble. Ze względu na niską cenę, w budownictwie mieszkaniowym powszechnie wykorzystuje się drewno sosnowe.

Naturalne materiały budowlane nadal są podstawą budownictwa. Znajdują one zastosowanie zarówno w realizacji bryły budynku jak i jego wnętrza.