Opiekuna osób starszych w Niemczech! Czy potrzebne jest odpowiednie wykształcenie?

hospital-1822460_1280

Opiekunka osób starszych to od wielu lat, zarówno jedna z najpopularniejszych, jak i cieszących się ogromnym zainteresowaniem zagranicznych ofert pracy. Polki chętnie wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, Włoch, ale ze względu na odległość (blisko Polski), najbardziej upodobały sobie zachodnich sąsiadów; Niemcy. To właśnie w tym europejskim kraju, oczywiście oprócz Włoch, żyje największy odsetek ludzi starszych, nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na opiekunki ciągle rośnie. Jak się okazuje, Polki w tym zawodzie sprawdzają się doskonale. Pytanie tylko, czy potrzebne są odpowiednie kwalifikacje, aby podjąć taką właśnie pracę?

Kwalifikacje – opiekunka osób starszych!

Opieka na osobami starszymiDo wykonywania pracy opiekunki osób starszych nie potrzebne jest wykształcenie wyższe np. pielęgniarskie lub ratownika medycznego. Niemniej jednak, podczas zajmowania się osobą starszą, różne sytuacje mogą się wydarzyć, więc posiadanie studiów wyższych medycznych na pewno wiele ułatwi, a może nawet wybawić taką osobę z opresji. Brak takiego wykształcenia nie jest jednak przeszkodą dla podjęcia pracy z seniorem, liczy się bowiem doświadczenie. Wystarczy, że osoba starająca się o taką pracę w Niemczech udowodni, że zajmowała się kimś z własnej rodziny np. babcią lub dziadkiem. Oprócz powyższego, kandydatkę na opiekunkę powinna definiować: empatia, cierpliwość oraz odporność na stres. Bez tych cech charakteru, nie ma nawet co myśleć o wypełnieniu aplikacji. Ten zawód przeznaczony jest dla tych, których charakteryzuje bezinteresowna miłość i chęć niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, w tym wypadku starszemu.

Znajomość języka

Podejmując pracę na stanowisku opiekunki w Niemczech, bardzo ważna jest znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Dlatego przed aplikowaniem, jeśli wcześniej nie mieliśmy styczności z tym językiem, najlepiej ukończyć właściwy kurs. Praca opiekuna to przede wszystkim komunikacja z osobą starszą, dlatego brak znajomości języka, zdecydowanie zmniejsza możliwości podjęcia tego zajęcia.

Gdzie najlepiej szukać?

Jeśli jesteśmy pewni, że opiekunka osób starszych to zajęcie dla nas i możemy pochwalić się znajomością języka niemieckiego, to ofert pracy należy szukać zarówno w agencjach pracy stacjonarnych oraz przez Internet. Ważne, aby trafić do dobrej agencji i na właściwych pośredników, którzy pozwolą nam załatwić wszystkie potrzebne formalności. Takich znajdziemy tutaj avoria.com.pl.