Opinie o pracadawcach, czyli ważna sprawa podczas wyboru pracy!

Firmy i zakłady oferujące pracę, bardzo często szukają informacji o potencjalnych pracownikach. W dużych korporacjach zdobycie takich informacji jest wręcz pożądaną sprawą. Zresztą nie ma się co temu dziwić. Każda firma chciałaby zatrudnić osoby rzetelne, kompetentne i cieszące się dobrą opinią. Jak jednak wygląda to po odwróceniu ról? Czy opinie o pracadawcach to równie ważna informacja w odczuciu pracowników? I dlaczego w ogóle warto taką opinię zdobyć?  

  1. Opinie o pracodawcach – dlaczego są istotne? 
  2. Gdzie znaleźć opinie o pracodawcach 

Opinie o pracadawcach – dlaczego są istotne? 

Tak jak pracodawca chce zatrudnić dobrego pracownika, tak pracownik chce znaleźć uczciwego i godnego zaufania pracodawcę. Nie ma w tym nic dziwnego. Trzeba jednak przyznać, że pracodawcy także mogą wiele informacji o sobie ukrywać. Czasem wręcz osoba szukająca pracy nie ma możliwości zweryfikowania, w jakim stopniu dany pracodawca jest rzetelny, wypłacalny i jak traktuje swoich pracowników.  

Z drugiej strony pracodawca także musi pamiętać, że jego wizerunek w oczach pracowników to ważna sprawa, i może wpływać na to, jak oceniać będą go specjaliści z doświadczeniem, którzy mogą szukać pracy. Poza tym z perspektywy pracodawcy to także istotne co piszą czy mówią o nim inni. Być może ktoś rozpowszechnia jakieś nieprawdziwe informacje i warto wtedy to odpowiednio sprostować. Potencjalnym pracownikom dużo o danej firmie mówi także to, że interesuje się ona opiniami na swój temat i odpowiada zarówno na pozytywne, jak i mniej przyjazne oceny i komentarze. Widać więc, że opinie o pracadawcach powinny interesować także ich samych, a nie tylko pracowników. 

Gdzie znaleźć opinie o pracaodawcach 

Gdzie jednak opinie o pracadawcach pojawiają się najczęściej? Oczywiście w Internecie. Chociaż wiemy, że anonimowość w sieci jest pozorna, to jednak w takich tematach powoduje ona, że ludzie dużo chętniej opowiadają o swoich kontaktach z pracodawcami. Dużo częściej piszą też o nieprzyjemnych sytuacjach, które ich w pracy spotkały. Zatem nawet jeśli pracodawca chce ukryć pewne informacje, to poszkodowany pracownik i tak napisze o nich, chociażby po to, aby przestrzec innych.  

Jeśli więc myślisz o podjęciu nowej pracy i być może dostałeś już nawet jakąś ciekawą propozycję, to zanim ja przyjmiesz, sprawdź opinie o pracodawcach. Być może uchroni Cię to przed przykrymi sytuacjami i dużym rozczarowaniem. Pamiętaj bowiem, że oferta to jedno, a faktyczne zachowanie innych ludzi wychodzi dopiero w praktyce.