Poliwęglany w budownictwie

W nowoczesnym budownictwie powszechnie wykorzystuje się najróżniejsze tworzywa sztuczne. Do jednych z najbardziej popularnych należ poliwęglan. W jakich dziedzinach budownictwa znajduje on zastosowanie?

Na całym świecie zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne stale rośnie. Co roku produkuje się blisko pół miliarda ton tego typu materiałów. Odkąd ponad wiek temu odkryto możliwość tworzenia materiałów syntetycznych, substancje te zrewolucjonizowały praktycznie każdy segment przemysłu, należy do nich niewątpliwie branża budowlana. Tworzywa sztuczne wykorzystuje się niemal we wszystkich gałęziach budownictwa, począwszy od architektury i konstrukcjach, a skończywszy na instalacjach hydraulicznych, elektrycznych czy wentylacyjnych. Do wyjątkowych i stosunkowo niedawno wynalezionych materiałów syntetycznych należą poliwęglany.

Poliwęglan – zalety i zastosowanie

Do produkcji przezroczystych przegród od wieków wykorzystuje się szkło. Jest to znakomity materiał budowlany, który ze względu na swoje parametry jak i niewielkie koszty produkcji zapewne nigdy nie zostanie wycofany z produkcji. Z drugiej strony wszędzie tam, gdzie potrzeba przezroczystego, a jednocześnie bardzo wytrzymałego i lekkiego materiału zastosowanie ma właśnie poliwęglan stosowany w różnej postaci.

Poliwęglan właściwości:

  • wysoka przepuszczalność światła 90%,
  • wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz obciążenia,
  • niewielka waga,
  • łatwość obróbki,
  • znakomita termoizolacyjność,
  • elastyczność.

Poliwęglan nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych i nie pęka wystawiony na niskie temperatury. Te wyjątkowe właściwości przyczyniają się do bardzo dużego zapotrzebowania na poliwęglan. Jest on znakomitym zastępnikiem szkła, jest praktycznie niezniszczalny bo jest prawie 200 razy bardziej odporny na uderzenia w porównaniu ze szkłem. W budownictwie jest on chętnie wykorzystywany wszędzie tam, gdzie potrzeba przeszkleń charakteryzujących się duża wytrzymałością mechaniczną. Z drugiej strony niewielka waga poliwęglanu sprawia, że dzięki niemu można tworzyć wytrzymałe, ale niezwykle lekkie konstrukcje charakteryzujące się nowoczesnym designem. Do produkcji jakich elementów wykorzystuje się poliwęglany? Polipropylen komorowy w postaci płyt stosuje się do produkcji najróżniejszych zadaszeń, np. w altanach, szklarniach, ogrodach zimowych, loggiach, obiektach spa, balkonach i tarasach. Natomiast poliwęglan w litej postaci stosowany jest jako przezroczyste ściany, schody, balustrady czy nawet elementy konstrukcyjne. Ze względu na wysoką odporność na warunki atmosferyczne, produkty z poliwęglanu mogą być wykorzystywane także na zewnątrz budynków.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Techplast specjalizującą się w dystrybucji tworzyw sztucznych na potrzeby budownictwa oraz reklamy.