Potrzebna kadra pracowników w innym kraju? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Jeśli chodzi o ekspansję na rynki zagraniczne, niewiele wyzwań jest tak zniechęcających, jak zatrudnianie nowych pracowników… zwłaszcza w krajach, w których kultura, przepisy i język znacznie się różnią od tych w Polsce. Jednocześnie, zatrudnianie właściwych pracowników i upewnienie się, że Twoja firma działa zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami jest niezbędne do sukcesu Twojej ekspansji.

office-3370835_960_720

To nie jest prosty proces, ale są pewne uwagi i zasoby jak Gastamo strefa pracodawcy, które mogą pomóc ci lepiej zrozumieć, jak postępować i pomagają ogólnie to zrobić.

Czytaj dalej, a poznasz najważniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, aby efektywnie zatrudnić nowych pracowników za granicą.

Zasoby

W ostatnich latach nasz rząd położył nowy nacisk na działalność międzynarodową i dysponuje wieloma zasobami, które pomogą Ci poruszać się po rynkach zagranicznych. Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest służba handlowa, która oferuje wsparcie w pomaganiu polskim firmom w osiągnięciu sukcesu za granicą. Lokalne centra rozwoju małych firm mogą również pomóc w znalezieniu dodatkowych zasobów pomocnych w tym procesie. Warto zalecić również korzystanie z grup na LinkedIn w celu znalezienia agencji ds zatrudnienia i specjalistów na rynkach, na których Twoja się rozwija bądź zamierza się rozwinąć.

Przepisy podatkowe i dotyczące zatrudnienia

Kiedy prowadzisz działalność za granicą i zatrudniasz pracowników zagranicznych, musisz być świadomy złożoności międzynarodowych podatków, które wchodzą w grę. Różne kraje mają różne przepisy dotyczące:

  • świadczeń
  • czasu urlopu
  • zwolnienia lekarskiego
  • innych kwestii potrzebnych dla pracowników

Porozumienia o zakazie konkurencji mogą nie być zgodne z prawem lub możesz mieć do czynienia z nieznanymi przepisami związkowymi. Możesz nawet mieć ograniczenia dotyczące kwoty wypowiedzenia, którą musisz dać przed zwolnieniem kogoś.

Możesz także mieć konsekwencje podatkowe w swoim kraju, mimo iż zatrudniasz w innym. W niektórych przypadkach może być korzystne lub nawet konieczne utworzenie oddzielnej spółki zależnej w kraju. W tym miejscu potrzebujesz przewodnika, który pomoże ci zapoznać się z przestrzeganiem lokalnych przepisów dotyczących zatrudnienia i innych przepisów z tym związanych.

Księgowy z doświadczeniem międzynarodowym jest przydatny, ale dobrym pomysłem jest również uzyskanie pomocy od kogoś, kto zajmował się zatrudnianiem w tym obszarze, np. konsultanta. Wiele firm konsultingowych, które pracują w poszczególnych regionach, ma sieć zasobów, które mogą wykorzystać, aby ci pomóc, dlaczego więc miałbyś z tego nie skorzystać?!

students-702094_960_720

Kwestia kulturowa

Zawsze ważne jest to, by także zrozumieć:

  • kulturę kraju
  • oczekiwania pracowników

Popracuj nad zrozumieniem norm biznesowych. Na przykład pracownicy w niektórych krajach mogą być otwarci i bezpośredni, podczas gdy w innych krajach podejście do komunikacji z nimi może wymagać bardziej wyważonego podejścia. Ponownie jest to miejsce, w którym konsultant lub agencja rządowa z doświadczeniem w tym regionie może pomóc w dużym stopniu.

Czas

Znalezienie lokalizacji, zapoznanie się z regulaminem pracowniczym i zatrudnienie pierwszego pracownika prawdopodobnie zajmie Ci sześć miesięcy lub więcej. Dlatego tak ważne jest, aby dać sobie wystarczająco dużo czasu na prawidłowe wykonanie tego procesu i nie spieszyć się z nim.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pracodawcy mają trudności z zatrudnianiem utalentowanych pracowników za granicą?

Niewielu pracodawców przyjęło nowoczesne strategie zatrudnienia, które w długim okresie kosztują:

  • talent się marnują
  • pieniądze uciekają
  • stres się zwiększa

Oto kilka sygnałów mówiących, że nadszedł czas, aby obrać nową strategię zatrudnienia pracowników za granicą.

Strategia rekrutacyjna firmy jest traktowana jako „uniwersalny” plan gry?

Żadna pojedyncza metoda nie może służyć pracodawcy w konkurencyjnym poszukiwaniu talentów na dzisiejszym rozwijającym się rynku. Aby stworzyć zwycięską strategię zatrudnienia, pracodawcy muszą dokładnie przeanalizować swoje cele, takie jak rodzaj talentu, który starają się pozyskać na dane stanowisko.

Kiedy pracodawca tworzy cele strategii zatrudnienia, można wdrożyć odpowiednie technologie HR. Każdy pracodawca ma inne potrzeby, więc nie każda technologia HR będzie skuteczna w każdej sytuacji.

Proces zatrudniania jest zbyt wolny?

Średni czas rekrutacji nowego pracownika w pełnym wymiarze godzin za granicą wahał się jeszcze do niedawna od 4,5 do 14 tygodni. Obecnie, od aplikacji do zatrudnienia, średni czas wynosi 25 dni dla kandydatów pochodzących z rekomendacji pracowniczych, 35 dni z ofert pracy i 40 dni podczas samodzielnych poszukiwań. Teraz możesz porównać i ocenić, czy czasem w Twojej firmie nie trwa to zbyt długo.

Chociaż pracodawcy często utożsamiają czas z jakością w procesie rekrutacji, powinni zdawać sobie sprawę, że powolne zatrudnianie może osłabić doświadczenie, a technologia HR może znacznie skrócić czas zatrudniania nowego pracownika na każdym etapie procesu rekrutacji – również jeśli chodzi o pracownika za granicą.

Aby przyspieszyć proces pozyskiwania pracowników, na przykład, pracodawcy mogą korzystać ze specjalnych narzędzi, które dopasowują kandydatów do pracodawców, które są dobrze dopasowane do ich umiejętności i osobowości. Pozwala to również pracodawcom na wyeliminowanie zgadywania z procesu rekrutacji przy zatrudnianiu pracowników, którzy mogą dobrze się dopasować.

Aby przyspieszyć proces rozmów kwalifikacyjnych, pracodawcy mogą przeprowadzać jednokierunkowe wywiady wideo z kandydatami.

W procesie rekrutacji nie wykorzystujesz urządzeń mobilnych?

Pracodawcy, którzy nie włączają komunikacji mobilnej do procesu rekrutacji, tracą ogromną szansę na dotarcie do prawdziwych talentów za granicą! 27 procent osób poszukujących pracy chce ubiegać się o pracę bezpośrednio ze swoich telefonów. Oznacza to, że pracodawcy muszą zoptymalizować stronę internetową swojej firmy dla sieci mobilnej, a nawet zaprojektować aplikację mobilną. Pomocne mogą się okazać również możliwości zapewniane przez Gastamo JOB SERVICE .