Jak powstają i gdzie są używane laminaty tekstylne?

Laminaty tekstylne to materiały składające się z co najmniej dwóch warstw, z których co najmniej jedna jest tkaniną tekstylną. Warstwy te są ściśle ze sobą spojone za pomocą dodanego kleju lub dzięki właściwościom klejącym co najmniej jednej z warstw składowych. Ten rodzaj tkaniny, w którym producent chce uzyskać specjalne właściwości, wytwarzany jest przez łączenie ze sobą więcej niż jednej warstwy tkanin. Oczywiście laminowane tkaniny można również wytwarzać przez nałożenie powłoki na tkaninę, gdzie tkanina jest pokryta ciągłą warstwą polimeru.

Jakie branże wykorzystują laminaty tekstylne

Laminaty tekstylne, czyli materiały, które uzyskujemy w wyniku laminacji, składają się z dwóch sklejonych ze sobą tkanin. Tkanina podkładowa jest zwykle trykotem z octanu lub nylonu, a tkanina wierzchnia może być prawie dowolnym rodzajem tkaniny. Zarówno materiały wierzchnie, jak i podkładowe nie nadają się indywidualnie do użytku przemysłowego ze względu na ich lekkość i niską wytrzymałość mechaniczną. Po sklejeniu dwóch tkanin można wytworzyć znacznie lepszą tkaninę, która ma wszystkie dobre właściwości, w tym znaczny przyrost masy. Taka tkanina świetnie nadaje się wówczas do wykorzystania do dokładnie określonych celów.

Tkaniny klejone są bardzo ważne nie tylko na rynku tekstylnym i odzieżowym, ale również wszędzie tam, gdzie potrzebna jest powłoka spełniająca dwa przeciwstawne zadania. Przykładem mogą być wytrzymałe obicia do foteli samochodowych i lotniczych, które muszą być jednocześnie miękkie i bardzo wytrzymałe. Laminaty tekstylne zapewniają lepszy wygląd, powierzchnię, stabilność w dotyku i trwałość przy znacznie niższych kosztach niż pojedyncza tkanina, którą mają zastąpić.

Jak powstają piankowe laminaty tekstylne?

Piankowe laminaty tekstylne zwykle składają się z trzech sklejonych ze sobą warstw:

  • tkanina wierzchnia
  • środkowa warstwa pianki (zwykle pianka poliuretanowa)
  • tkanina podkładowa (zwykle trykot z octanu lub nylonu).

Tkaniny laminowane są czasami produkowane bez żadnego podkładu. Takie tkaniny nazywane są laminowanymi pianką. Z laminatów piankowych można wytwarzać pokrycia zawierające nawet do 1 cm grubości warstw pianki. W większości przypadków jednak są one produkowane w zakresie od 3 do 5 mm.

Tkaniny laminowane pianką produkowane są głównie do ocieplania odzieży. Czasami tkanina zewnętrzna jest bezpośrednio laminowana, co jest ekonomiczne, ponieważ eliminuje szycie tkaniny i flizeliny, jednak tkaniny stają się sztywniejsze i odzież zachowuje odpowiednią trwałość. Dlatego właśnie ten rodzaj laminacji stosuje się jako warstwy spodnie, które nie przybierają nieestetycznego wyglądu.

Wytwarzane w coraz większej ilości laminaty tekstylne są jedną z metod stosowanych w szczególności do tworzenia ulepszonych tkanin. Przed takimi tkaninami stawia się szczególne wymagania. Składające się z dwóch lub więcej warstw ściśle ze sobą połączonych za pomocą kleju, laminowane tkaniny mogą oferować takie korzyści, jak oddychalność i trwałość dla różnych rodzajów odzieży. Aby uzyskanie tych szczególnych właściwości było możliwe, ważne jest, aby wybrać odpowiedni klej, który nadąża za innowacjami w branży.

Kleje polimerowe to jedna z ciekawszych możliwości, które można stosować do laminowania tekstyliów odzieżowych. Są to kleje termotopliwe, formowane w materiał przypominający wstęgę, który zachowuje się jak tkanina.

Korzyści z laminowania tekstyliów

Warto teraz przyjrzeć się bliżej korzyściom, jakie uzyskuje się dzięki laminowaniu tekstyliów odzieżowych.

Łatwość użycia – kleje wstęgowe są łatwe w użyciu podczas procesu produkcyjnego. Działają jak tkanina i pokrywają duże powierzchnie ciągłym spoiwem, co zwiększa wydajność produkcji. Pomaga to również zminimalizować ilość odpadów, pośrednio poprawiając jakość produkcji, a jednocześnie pomagając w zrównoważonym rozwoju.

Oddychalność – kleje wstęgowe nie wpływają na łatwość zginania i miękkość tkaniny, gdy są nakładane przy niższej gramaturze warstwy. W rezultacie zapewniają oddychające wiązanie, które pomaga w zastosowaniach tekstylnych. Dodatkowo są lekkie, a jednocześnie zapewniają wystarczającą siłę wiązania. Kleje wstęgowe do laminowania tekstyliów odzieżowych zapewniają równomierny ciężar warstwy okrywowej. Poprawia to jakość odzieży, która ma być wodoodporna, a jednocześnie nie krępować ruchów.