Praca w aptece – wady i zalety
Większość z nas stara się zdobyć wymarzoną dla siebie pracę. Kształcimy się przez wiele długich lat. Zdobywamy wykształcenie, właśnie po to, żeby spełniać się zawodowo. Osoby studiujące farmację, marzą prawdopodobnie o pracy w aptece. Praca ta, wiąże się z kontaktem z osobami chorymi i potrzebującymi. Nie zawsze jest łatwa. Jak każda inna praca ma swoje zalety, ale także i wady.
Zalety pracy w aptece
Praca w aptece, to wiele zalet dla osoby w niej pracującej. Podstawowa zaleta to szacunek osób, z którym taka osoba spotyka się każdego dnia, w aptece. Osoba pracująca w aptece doradza klientom w zakupie leków, suplementów. Pomaga w doborze leków zamiennych, które mają podobne działanie, lecz są tańsze w zakupie. Pozytywne jest również to, że osoba pracująca w aptece, ciągle się rozwija i dokształca. Nie każdy zawód pozwala na rozwijanie swojej wiedzy i umiejętności.
Zaletą pracy w aptece jest również to, że może się w niej spełnić osoba, której nieudało się zostać lekarzem. Często farmaceutyka jest kierunkiem zastępczym, dla kogoś, kto pragnął studiować medycynę. Taki człowiek spełnia się, ponieważ jego praca ma dużo wspólnego z niesieniem pomocy innym ludziom.
Wady pracy w aptece
Żeby nie było tak miło, to praca w aptece, oprócz zalet wiąże się także z wieloma wadami. Dla niektórych osób, wadą może być to, co dla innych zaletą, czyli konieczność ciągłego dokształcania się. Jest to ważne, ponieważ osoba pracująca w aptece i mająca ciągły kontakt z lekami, oraz pacjentami je kupującymi, musi znać się na tym, co sprzedaje. Może być to wadą. Drugą bardzo istotną wadą pracy w aptece jest to, że często farmaceuta musi przygotować lek o specyficznym składzie dla indywidualnego pacjenta, klienta.
Taki pracownik apteki jest wtedy narażony na kontakt z różnymi środkami trującymi, chemicznymi, które są w jakiś określonych proporcjach składnikami lekarstwa. Wadą pracy w aptece jest również wielka odpowiedzialność, z którą wiąże się praca przy wydawaniu leków. Nie trzeba wiele, aby popełnić błąd, źle odczytać receptę. Jeżeli coś takiego miałoby miejsce, to zamiast pomóc, pracownik apteki może poważnie zaszkodzić lub nawet doprowadzić do zagrożenia życia, osoby korzystającej z leków. Kolejną wadą, która dotyczy wiele innych zawodów jest to, że pracując w aptece, przez bardzo długi czas pracownik stoi. Mogą z tego powodu wystąpić problemy z kręgosłupem czy na przykład z nogami.
Czy warto, więc podjąć się pracy w aptece?
Nie jest łatwe podjęcie decyzji o pracy w aptece. Jest to na pewno trudna decyzja. Jak każda inna praca, także będąc pracownikiem, apteki odczuwamy zalety i wady swojego zatrudnienia. Na pewno jest to dobry wybór dla osób, które miały zamiar podjąć się studiowania medycyny, ale z jakiś jednak względów ich kierunkiem została farmacja. Mogą się tam w pewien sposób spełnić. Niosą pomoc w postaci porad dotyczących lekarstw. Dla wielu osób korzystających z lekarstw, porady w sprawie zażywanych lekarstw i opinie osoby znającej się na lekach, są bardzo istotne. Warto mieć na uwadze podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu w aptece to, że będziemy mieli częsty a wręcz przez cały czas naszej pracy, kontakt z osobami chorymi. Zdarzać się będzie, że naszymi klientami będą chorzy na niewyleczalne choroby, którym leki tylko przedłużają życie i zmniejszają cierpienie.
Musimy mieć silną psychikę. Osoby, które są uczuciowe i mają duże poczucie współczucia, mogą bardzo ciężko znosić pracę w aptece. Ciężko jest stwierdzić czy praca w aptece to więcej wad, czy zalet. Każdy, kto rozmyśla nad podjęciem zatrudnienia w aptece powinien sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Wcześniej warto poznać wszystkie, a przynajmniej te najbardziej oczywiste wady, oraz zalety podjęcia takiego zatrudnienia.
Jeżeli jesteśmy jednak silnym psychicznie człowiekiem, chętnym zdobywania wiedzy i ciągłego kształcenia w tematach farmacji, to warto pomyśleć o podjęciu pracy w aptece. Będzie to na pewno praca, która pozwoli się nam ciągle rozwijać.
To chyba najgorszy artykuł, jaki czytałem w swoim życiu. Wygląda, jakby pisało go oporne dziecko z gimnazjum na sprawdzianie z języka polskiego, do tego okropnie się spiesząc, żeby wyrobić minimalną liczbę słów. Okropna składnia, ciągłe powtórzenia, przecinki w losowych miejscach. Nie mówię już nawet o argumentach merytorycznych, bo też są dramatycznie niskich lotów. Nie istnieje coś takiego jak “farmaceutyka”, co dyskwalifikuje ten artykuł na starcie. Nie wierzę, że taki tekst mógł spłodzić ktokolwiek po studiach farmaceutycznych, może jego dziecko z podstawówki. “Nie jest łatwe podjęcie decyzji o pracy w aptece. Jest to na pewno trudna decyzja.” – nie skomentuję. Ktoś to w ogóle czytał przed wrzuceniem na stronę?
Farmaceutyka: https://pl.wikipedia.org/wiki/Farmaceutyka 🙂 Chyba istnieje.
Na pewno nie w kontekście użytym w powyższym tekście. Autorowi chodziło o kierunek studiów, a studia te noszą nazwę “farmacji”, a nie “farmaceutyki”. Zresztą jak widnieje w samym opisie farmaceutyki na Wikipedii: “Farmaceutyka (…) bywa czasami mylona z samą farmacją – dziedziną nadrzędną w stosunku do wszystkich zagadnień dotyczących leków.”