Praca za granicą – najczęstsze trudności z nią związane

Many-Currencies

Powoli zbliża się okres wakacyjny, a co za tym idzie wiele osób w młodym wieku, rozpocznie poszukiwania pracy na krótki okres. W ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem wśród osób poszukujących swojej pierwszej pracy jest wyjazd do pracy sezonowej za granicę. Najczęstszymi kierunkami emigracji zarobkowej są takie kraje jak Holandia, Niemcy oraz Wielka Brytania. Polacy decydują się na wyjazd zagraniczny, ponieważ jest on dużo bardziej opłacalny pod względem zarobku niż praca w naszym kraju.

W pogoni za pieniądzem

Niestety stawki oferowane w naszym kraju za godzinę pracy są często znacznie zaniżane, wręcz śmieszne w stosunku do pracy, jaką wykonujemy. Dlatego też wiele młodych ludzi, którzy nie mają nic do stracenia, decydują się na wyjazd do pracy za granicę, gdzie warunki płacowe są znacznie lepsze. Polacy najczęściej wyjeżdżają do popularnych prac sezonowych, aby zarobić trochę pieniędzy na przyszłe miesiące życia, ale również na zakup dóbr, takich jak samochód czy wyposażenie domu. Wśród najpopularniejszych prac wakacyjnych przewija się zawsze kilka tych samych zawodów, Polacy za granicą najchętniej pracują jako zbieracze warzyw lub owoców na ogromnych polach, kelnerzy czy też budowlańce. Już od lat polscy pracownicy mają wyrobioną bardzo dobrą opinię wśród zagranicznych pracodawców, którzy chwalą Polaków za bardzo odpowiedzialnych i rzetelnych w pracy, przez co nasi rodacy bardzo szybko i łatwo mogą znaleźć odpowiednią dla siebie pracę sezonową.

Wyjazd krótki, ale jak najbardziej opłacalny

Jak sama nazwa wskazuje wyjazd do pracy wakacyjnej, jest tylko krótkim okresem, obejmującym miesiące od maja do września, jednak w ciągu tych kilku miesięcy możemy zarobić znacznie więcej, niż pracując w Polsce. Średnie stawki dla pracowników sezonowych wahają się od 7 do 10, jednak nie złotych, a euro lub funtów za godzinę.

Ponadto w zawodzie kelnera lwią część wynagrodzenia stanowią napiwki, które w okresie natężenia turystycznego potrafią wynosić tyle samo co dzienna stawka od pracodawcy. W niektórych przypadkach pracodawca zapewnia również zakwaterowanie oraz wyżywienie, przez co znacząco zmniejszają się koszty naszego utrzymania za granicą, które są jednak również znacznie wyższe niż w Polsce.

Praca za granicą — jak tak naprawdę z tym jest?

Warto jednak pamiętać, że praca wakacyjna nie jest wypoczynkiem za granicą, a codzienną bardzo ciężką fizyczną pracą, często po 12 godzin w ciągu dnia. Dlatego też przed wyjazdem warto bardzo dokładnie przemyśleć wszystkie czynniki, ponieważ zarobek to jedno, a nasza chęć i wytrzymałość to coś znacznie ważniejszego, ponieważ gdy pracodawca zauważy, że nie chce się nam pracować, nie będzie się długo zastanawiał i przyjmie do pracy kogoś innego.

Przelewy międzynarodowePrzed samym wyjazdem warto również bardzo dokładnie sprawdzić, czy dany pracodawca jest zarejestrowany i czy jego usługi są legalne, ponieważ często zdarza się tak, że poszukujemy pracy w Internecie, znajdujemy coś bardzo ciekawego, a przyjeżdżając na miejsce mamy do czynienia z zupełnie innym obrazem. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm pośredniczących przy zatrudnianiu pracowników za granicą, a także sprawdzenie wszystkich interesujących nas ofert — dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie strony internetowej EURES, która zbiera informacje o możliwej pracy i pracodawcach. Ponadto, kiedy już jesteśmy zdecydowani i pewni wyjazdu bardzo ważne jest wcześniejsza wymiana przynajmniej części pieniędzy na walutę, która obowiązuje w danym kraju.

Polecić możemy na pewno kantor https://www.rkantor.com/ jako przykładowe i pewne narzędzie stworzone do tego celu, który oferuje rabat nawet 10% przy spełnieniu odpowiednich warunków wymiany walut. Wymiana przed wyjazdem pomoże nam zaoszczędzić na samym przewalutowaniu oraz zabezpieczy przed wszelkimi możliwymi opłatami, które zwykle trzeba uiścić w euro. Ponadto warto również wymienić zarobione pieniądze w kraju, w którym pracowaliśmy, ponieważ będzie to dużo bardziej opłacalne niż wymiana w Polsce, na której stracimy na pewno więcej niż za granicą.

Dla wszystkich chętnych wyjazdu za granicę na pewno możemy powiedzieć jedno — jest to jak najbardziej opłacalne, kiedy jesteście pewni, że wytrzymacie wszelkie trudy pracy, jak i życia poza granicami naszego kraju. Jednocześnie taki wyjazd może wpłynąć pozytywnie na nasze relacje z innymi ludźmi, a także poprawić znajomość któregoś z języków. Jeżeli jeszcze się zastanawiasz — przemyśl wszystkie za i przeciw — pamiętaj jednak, w życiu czasem trzeba zrobić coś nieoczekiwanego, a może to przynieść wymierne korzyści w przyszłości.

Zobacz jak wygląda wymiana walut na rkantor.com