Własny biznes po studiach prawniczych – jakie otwieramy najchętniej?
Studia prawnicze cieszą się w dzisiejszych czasach ogromną popularnością. Praktycznie co roku kandydatów na kierunki prawnicze jest dużo więcej niż miejsc. Nic w tym dziwnego, są to studia, które dają dobry i stabilny zawód w przyszłości. Osoby, które ukończą ten kierunek mają wiele możliwości zawodowych. Nie tylko mogą pracować w różnych firmach o profilu prawnym, ale też bez problemu mogą sobie pozwolić na otwarcie własnego biznesu.
Po studiach prawniczych można od razu zacząć pracę w zawodzie lub też zdecydować się na konkretną specjalizację, która otwiera o wiele więcej możliwości zawodowych. Co więcej, aktualnie na rynku pracy poszukiwani są prawnicy, którzy mają specjalizację w konkretnej dziedzinie prawa. Jeśli więc prawnik specjalizuje się w prawie spółek, gospodarczym czy rodzinnym, z pewnością może liczyć na więcej klientów niż prawnik, który oferuje usługi i porady ze wszystkich dziedzin prawa. Im węższa specjalizacja, tym można mieć większą pewność, że mamy do czynienia z prawdziwym specjalistą.
Biura doradztwa prawnego
Wielu prawników po studiach i zdobyciu doświadczenia w zawodzie decyduje się na otwarcie własnej działalności. Sporą popularnością cieszą się biura doradztwa prawnego, które oferują usługi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Szczególnie doradztwo dla firm cieszy się dużym wzięciem. Takie kwestie, jak zakładanie spółki gdynia, wybór konkretnego rodzaju działalności, problemy z kontrahentami są na porządku dziennym. Właściciele firm chętnie więc korzystają z zewnętrznego wsparcia. Dobrym rozwiązaniem jest outsourcing usług prawniczych, na który decydują się firmy, które nie mają możliwości zatrudnienia prawnika na etacie czy stworzenia całego działu prawnego. Firmy prawnicze mogą więc pracować dla wielu podmiotów jednocześnie, co zwiększa ich możliwości zarobkowe.
Najpierw doświadczenie, potem własna firma
Prawnicy, którzy myślą o założeniu własnej kancelarii czy biura prawnego, powinni mieć jednak świadomość, że w tej branży ogromne znaczenie ma doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności. Od razu po studiach prawnik nie jest w stu procentach przygotowany do własnej działalności, gdyż jego wiedza jest w większości teoretyczna. Warto więc najpierw znaleźć zatrudnienie w mniejszej czy większej firmie o prawniczym profilu, a następnie, p zdobyciu odpowiedniego doświadczenia i spotkaniu się z różnymi sprawami i przypadkami, można pomyśleć o założeniu własnej firmy. Klienci, którzy poszukują usług prawniczych zwracają bowiem uwagę na doświadczenie i specjalizację prawników, którym często powierzają najważniejsze sprawy w swoim życiu. W tej dziedzinie liczy się przede wszystkim jakość usług. Osoba czy firma potrzebująca wsparcia prawnego nie kieruje się wysokością cen, a przede wszystkim skutecznością prawnika, potwierdzoną opiniami wielu zadowolonych klientów.