Ratujemy biznes pożyczką konsolidacyjną – który bank nam jej udzieli?
Własny biznes dla wielu osób jest wymarzoną opcją zarabiania pieniędzy. Niestety, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i firma, która miała przynosić spore dochody, zaczyna wykazywać straty. Wtedy dla wielu właścicieli firmy dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z różnych opcji kredytów dla firm. Warto jednak zachować w tym względzie umiar i zdrowy rozsądek, gdyż nadmierne zakredytowanie może być początkiem końca biznesu.
Wiele firm jest mocno obciążonych różnymi produktami kredytowymi czy pożyczkowymi. Niektóre biznesy już na starcie sięgają p ciekawe opcje kredytowe dla nowo powstałych firm. Dla nich jest to jedyna możliwość, aby firmę rozwijać, poszerzać rynki zbytu czy zwiększać zatrudnienie. Niestety, bardzo często właściciele firm biorą zbyt wiele kredytów, natomiast nie zawsze zastanawiają się, czy będą mieli z czego jej spłacać. W ten sposób bardzo łatwo jest wpaść w pętlę zadłużenia, z której trudno jest się wydostać bez zwiększenia dochodów. Wiele firm upada dlatego, że są nadmiernie zadłużone i nie są w stanie dalej funkcjonować.
Jest źle, gdy firma nie zarabia na siebie
Nadmierne zakredytowanie nie jest rzadkim przypadkiem wśród polskich przedsiębiorców. Często biorą oni dodatkowe kredyty na spłatę poprzednich zobowiązań lub na uregulowanie bieżących firmowych płatności, jak chociażby przelewy dla dostawców i kontrahentów czy wypłaty dla pracowników. Jeśli jednak firma pożycza pieniądze, aby mieć na wypłaty, oznacza to tyle, że nie zarabia na siebie i nie zwiększa swoich dochodów. Wtedy nie trzeba długo czekać, aby sytuacja finansowa dodatkowo się pogorszyła. Właściciele firm powinni więc myśleć długoterminowo i planować wydatki nie tylko na najbliższy miesiąc, ale również na wiele miesięcy do przodu. Czasem dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doradców finansowych czy biznesowych, którzy podpowiedzą, jakie są możliwość wyjścia z długów i uratowania firmy. A jest ich całkiem sporo – pamiętajmy więc, że zamknięcie biznesu to ostateczność, której można uniknąć.
A może warto skonsolidować kredyty?
W przypadku wielu firm, które są mocno zadłużone w bankach i firmach pożyczkowych dobrym rozwiązaniem może być pożyczka konsolidacyjna. Polega ona na tym, że wszystkie zobowiązania kumuluje się w jedną całość. Dzięki temu powstaje jedna rata, która jest sporo niższa niż suma wszystkich dotychczas spłacanych rat. Dla wielu firm taki kredyt konsolidacyjny to szansa na wyjście z długów, spłacenie swoich zobowiązań i posiadanie na nowo czystego konta. Jeśli zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, trzeba mieć świadomość, że spłata kredytów zdecydowanie wydłuży się w czasie i w tym czasie raczej nie można liczyć na żadne nowe kredyty. Warto jednak przez kilkanaście miesięcy czy nawet kilka lat zacisnąć zęby, ograniczyć wydatki, aby spłacić wszystkie zobowiązania. Jednocześnie należy podejmować wszelkie działania, które umożliwią rozwój firmy, zwiększenie sprzedaży produktów i usług oraz poszerzanie rynków zbytu. Sam kredyt konsolidacyjny nie wystarczy, aby wyciągnąć firmę z poważnych kłopotów finansowych, jeśli jej rozwój będzie nadal stał w miejscu.
Jaka jest dokładna data powstania obowiązku opłacania składki zus? Przymierzam się do założenia własnej działalności i zacząłem sporo czytać w tym temacie, ale zaczynam nieco ginąć w gąszczu przepisów i różnych uwarunkowań, które trzeba spełniać. Nie wiem, czy jestem w stanie sam sobie z tym poradzić, czy lepiej od samego początku zainwestować w usługi jakiegoś profesjonalnego biura księgowego?