Rękodzieło: jak wybrać najlepsze włókno dla mojego projektu?

Rozpoczynając nowy projekt, ważnym pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego włókna. Może to być bardzo zabawny i ekscytujący proces, ponieważ istnieje tak wiele opcji (wystarczy, że zerkniesz na shop.bobbiny.com , aby się o tym przekonać), ale może być również nieco przytłaczający, jeśli nie wiesz od czego zacząć … więc spróbujemy sprawić, żeby było to nieco łatwiejsze!

kopalnia bobiny roiSkoncentrujemy się na trzech głównych kategoriach: zawartość włókien, rozmiar i tekstura.

Zawartość włókna

Niezależnie od tego, czy szuka się liny, sznurka, włóczki lub przędzy, musisz zdecydować przede wszystkim, czy chcesz pracować z włóknem naturalnym, czy syntetycznym.

Włókna naturalne obejmują:

  • bawełnę
  • len
  • jutę
  • wełnę
  • konopie

Idealnie nadają się do wnętrz, dekoracji wnętrz, biżuterii, akcesoriów, prezentów i tekstyliów. Są również biodegradowalne, dzięki czemu są dobrą, przyjazną dla ziemi opcją rzemieślniczą.

Włókna syntetyczne obejmują polipropylen, akryl, nylon i plastik i idealnie nadają się do projektów zewnętrznych, ponieważ wytrzymają deszcz lub połysk i nie rozpadną się wraz z upływem czasu.

Rozmiar

Lina występuje w tak szerokiej gamie rozmiarów / średnic, niektóre bardziej odpowiednie dla niektórych projektów niż inne. Mniejsze sznurki, o grubości 3 mm lub mniejszej, doskonale sprawdzają się w biżuterii, a także w projektach, które są małe lub delikatne.

Sznurki średnie, 4 mm-7 mm są być może najczęściej używane, świetny rozmiar dla początkujących, bardziej wytrzymałe niż mniejsze i jest to idealny rozmiar do wieszaków na rośliny, dekoracji na ścianach, lampionów, zasłon, dywaników itp.

Duże sznurki, 8 mm-12 mm (i większe) stanowią wizualnie niesamowitą ozdobę i są tak przyjemne w pracy, szczególnie przy wieszaniu ścian, że naprawdę nadają się na start. Mogą być nieco trudniejsze w pracy ze względu na swój rozmiar, ale warte wysiłku.

Tekstura

Tekstura jest ważnym elementem do rozważenia wizualnego, ponieważ z pewnością możesz upiększyć kawałek, dodając fajne włókno z teksturą. Możesz również zastanowić się, jak działa włókno, zwłaszcza jeśli wiążesz coś dużego – włókno takie jak juta wygląda świetnie, ale może być trochę szorstka w dotyku. Nie martw się jednak, na szczęście rękawice są dobrym sposobem na to, by nieco oszczędzić swoje ręce podczas pracy z szorstkim włóknem teksturowanym.

Obecnie można na rynku znaleźć fajny sznurek z bawełny, juty, wełny filcowej i polipropylenu, warto dowiedzieć się więcej o każdym z tych włókien przed ostatecznym wyborem.

Bawełna jest fantastyczna i tak wszechstronna, że może być stosowana do praktycznie każdego projektu. Jest przyjemna, miękka w dotyku i ma wiele rozmiarów i faktur. Można znaleźć bawełniane sznurki,np. W 3-warstwowej 5 mm, 12-warstwowej i wielu innych, również takich nadających się do lżejszych, bardziej miękkich i delikatniejszych projektów.

Taki bawełniany sznurek jest niewiarygodnie miękki, pięknie się układa i prawie bezproblemowo zawiązuje. Oczywiście to tylko pierwsza z wielu propozycji, z jakich można wybierać do swoich projektów.