Soczewki kontaktowe – jak o nie dbać w prawidłowy sposób?

Wystarczy, że wejdziesz do działu pielęgnacji soczewek kontaktowych dostępnego w większości supermarketów i aptek, a znajdziesz co najmniej tuzin produktów. To zniechęcające, ale istotne jest zrozumienie pielęgnacji soczewek. Niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do różnych infekcji oczu, w tym niektórych, które powodują ślepotę (!)

winters-1919143_960_720

Ale spokojnie – dzisiaj właściwie pielęgnacja soczewek kontaktowych jest łatwiejsza niż kiedykolwiek!

Jednorazowe systemy pielęgnacyjne i jednorazowe soczewki kontaktowe sprawiają, że właściwa pielęgnacja soczewek wymaga znacznie mniej czasu, kosztów i kłopotów niż przed laty. Zanim zaczniemy, zrozum, że nie powinieneś zmieniać schematów pielęgnacji bez uprzedniego zapytania o to lekarza okulisty. Niektóre produkty nie są kompatybilne ze sobą ani z niektórymi soczewkami kontaktowymi. Używanie niezgodnych produktów może zniszczyć soczewki kontaktowe lub uszkodzić oczy.

Aby zrozumieć te wszystkie dostępne w sklepach butelki i pudełka, warto wiedzieć, jakie kroki są wymagane, aby prawidłowo zadbać o soczewki takie jak: https://www.koloroweoko.pl/pl/c/Soczewki-niebieskie/30.

Podstawy pielęgnacji miękkich soczewek kontaktowych: czyszczenie, płukanie i dezynfekcja

Aby wyczyścić kontakty za pomocą uniwersalnego rozwiązania, umieść soczewkę w dłoni, nanieś obfitą ilość roztworu i delikatnie przetrzyj palcem wskazującym, wykonując ruch w przód i w tył (nie kołowy).

Następnie:

  • Umyj ręce, aby nie przenosić brudu i zarazków do oka. Staraj się unikać mydeł nawilżających, ponieważ nie są one dobre dla soczewek kontaktowych. Osusz ręce niestrzępiącym się ręcznikiem.

  • Wyjmij jedną soczewkę i wyczyść ją zalecanym roztworem. Czyszczenie usuwa nagromadzone w oku narosty, kosmetyki i inne zanieczyszczenia, które utrudniają komfort noszenia soczewki.

Zaleca się pocieranie obiektywu w dłoni kilkoma kroplami roztworu, nawet jeśli używa się produktu, który jest opisany inaczej. Przepłucz soczewkę ponownie, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Płukanie jest ważnym krokiem. Umieść soczewkę w opakowaniu i napełnij go świeżym roztworem – nie „dopełniaj” starego ale całkowicie wymień. Dezynfekcja zabija mikroorganizmy na soczewce. Czas dezynfekcji różni się w zależności od produktu – sprawdź instrukcję, aby poznać szczegóły.

Jeśli twoje oczy są suche, możesz ponownie zwilżyć soczewki kontaktowe kroplami nawilżającymi

Naprawdę męczą Cię suchość i podrażnienie oczu? Użyj kropli do oczu do soczewek kontaktowych, aby nawilżyć oczy i ponownie zwilż soczewki. Wrażliwość oczu i alergie? Niewielki odsetek osób noszących soczewki ma alergię oczu na substancje chemiczne obecne w roztworach soczewek kontaktowych. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, nie potrzebujesz dodatkowego produktu: – wystarczy przerzucić się na produkty oznaczone jako „wolne od środków konserwujących”.

Roztwór soli fizjologicznej również świetnie służy do płukania i przechowywania soczewek kontaktowych, gdy używasz systemu dezynfekcji termicznej lub UV. Ale uwaga – nigdy nie używaj soli fizjologicznej do czyszczenia i dezynfekcji.