Stres w pracy – jak nad nim zapanować?

Poniedziałkowe poranki budzą w Tobie strach? Krytyka ze strony szefa powoduje u Ciebie niebywały stres? Martwisz się tym, że Twoi współpracownicy lepiej wykonują swoje zadania? Właśnie wróciłeś z wakacji i najchętniej skorzystałbyś z „urlopu po urlopie”? Sprawdź zatem jak radzić sobie jeżeli stresuje Cię twoja praca – być może poniższe wskazówki okażą się pomocne.

Jak wygrać ze stresem w pracy?

1. Pomyśl nad powodem swojego stresu

Jeśli znajdziesz przyczynę swojego zestresowania, łatwiej będzie Ci podjąć właściwe kroki. Czynników może być naprawdę wiele – wymagający szef, złośliwi koledzy, zbyt wiele obowiązków. Tremujesz się przed ważną prezentacją? Pomyśl o kursie lub szkoleniu z wystąpień publicznych. Pracodawca zarzuca Cię zbyt wieloma obowiązkami – porozmawiaj z nim o tym. Kiedy znajdziesz źródło problemu – znajdziesz również rozwiązanie.

2. Znajdź czas na relaks i odpoczynek

Osoby, które biorą na siebie za dużo obowiązków i ciągle pracują, nie mając czasu na odpoczynek, nie będą zrelaksowane i wypoczęte. Znajdź więc czas na chwilę dla siebie. Wyłącz telefon, odłóż laptopa i daj sobie możliwość „oddechu” od pracy. Zobaczysz, że wypoczęty będziesz dużo bardziej wydajny i mniej zestresowany.

3. Aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne są pomagają walczyć ze stresem i pozwalają odwrócić myśli od obowiązków zawodowych. Kiedy przez cały dzień wpatrujesz się w ekran komputera, a po powrocie do domu przerzucasz się na telewizor, to nie ma szans, że następnego dnia wstaniesz wypoczęty. Przez to twoja praca nie będzie efektywna. Wprowadź do swojego życia chociaż 30 minut sportu dziennie, a nie będziesz musiał borykać się ze stresem.

4. Wysypiaj się

Każdy człowiek potrzebuje przynajmniej 7 godzin snu. Kiedy śpisz 4 godziny, a do tego co chwila się budzisz, żeby sprawdzić telefon – nie odpoczniesz, a rano będziesz rozdrażniony i zestresowany. Postaraj się więc chodzić spać codziennie o podobnej porze, a przed snem odłóż swojego smartfona z dala od łóżka.

Polecamy:
Opinie o pracadawcach, czyli ważna sprawa podczas wyboru pracy!