Studia zaoczne – czy to dobry wybór?

Studia zaoczne – czy to dobry wybór?

Większość młodych ludzi tuż po zdaniu matury staje przed trudnym zadaniem, jakim jest wybór studiów. Od decyzji tej zależy w dużej mierze ich przyszła kariera zawodowa. Ważny jest jednak nie tylko wybór studiów, ale także – co jest równie istotne – podjęcie decyzji, jaki tryb nauki będzie odpowiedni: dzienny czy zaoczny? Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Mimo to warto przeczytać poniższy tekst – znajdują się w nim cenne wskazówki odnośnie wyboru trybu studiów.

Studia dzienne – czy zawsze jest to dobry pomysł?

Studia dzienne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. W zasadzie nie powinno to nikogo zaskakiwać. Zajęć jest zazwyczaj niewiele, a fakt, że zostały one „rozłożone”na pięć dni (poniedziałek-piątek) sprawia, że nauka jest komfortowa. Ponadto, w przypadku państwowych uczelni nie trzeba opłacać czesnego.

W takiej sytuacji mogłoby się wydawać, że studia dzienne są rozwiązaniem idealnym. Praktyka pokazuje jednak, że niekoniecznie tak jest. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że podczas studiów dziennych trudno jest rozpocząć prawdziwą, pełnoetatową pracę. Niestety, dorywcze zatrudnienie w restauracji czy sklepie mogą być niewystarczającym atutem np. w przypadku studentów nauk politycznych, dziennikarstwa, filozofii czy administracji publicznej. W takich branżach kluczowa jest praca na pełen etat.

Niestety, pogodzenie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu z nauką stacjonarną jest w większości przypadków niemożliwe. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są studia niestacjonarne (popularnie określane także jako zaoczne).

Studia zaoczne – dlaczego warto?

Jak zapewne wiesz, studia niestacjonarne charakteryzuje:

– tryb weekendowy – zajęcia są bardziej skondensowane, a nauka znacznie intensywniejsza, niż ma to miejsce na studiach stacjonarnych,

– odpłatne – należy jednak pamiętać, że czesne zazwyczaj nie jest zbyt wysokie (przykładem atrakcyjnego czesnego jest m.in. uczelnia Ignatianum – https://ignatianum.edu.pl/), co oznacza, że pracujący studenci nie powinni mieć problemu z jego opłaceniem,

– elastyczność – wykładowcy dobrze zdają sobie sprawę z faktu, że słuchacze na zajęciach online to osoby prowadzące intensywny tryb życia (połączenie nauki na uczelni oraz pracy nie jest proste). W związku z tym nie są oni tak rygorystyczni np. w kontekście obowiązkowej obecnoci na wszystkich zajęciach.

Wszystkie te zalety sprawiają, że nauka na studiach niestacjonarnych może stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych studiów dziennych. Absolwenci zaoczni kończą studia, mając już kilka lat doświadczenia zawodowego – jest to atut, którego nie zastąpi nawet bardzo solidna nauka.