Szkodliwe warunki pracy w fabrykach styropianu
Styropian to surowiec produkowany z polistyrenu, a cały proces opiera się w głównej mierze na spienianiu granulatu tego materiału za pomocą pary wodnej w temperaturze około 90 stopni Celsjusza. Sam granulat stworzony do produkcji granulatu produkowany jest ze styrenu, który nie jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, jednak są gwarancje, że stężenie tej właśnie substancji nie jest na tyle wysokie, aby było niebezpieczne dla zdrowia. W dużych jednak fabrykach, produkujących na dużą skalę, gdzie wykorzystuje się ten surowiec na dużą skalę, można zauważyć przekroczone stężenie tego szkodliwej substancji.
Co jest niebezpieczne?
Chociaż Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu zapewnia o bezpieczeństwie produkowanego w Polsce styropianu, to jednak pracownicy i osoby związane z produkcją tego surowca wskazują pewne niebezpieczne kwestie, związane z przebywaniem na każdym etapie produkcji. Do największych zagrożeń związanych z produkcją styropianu wskazuje się przede wszystkim dodatki. Główny materiał stosowany do produkcji jest podawany w takich ilościach, aby nie szkodzić pracownikom ani użytkownikom, wyjątkiem jest bardzo duża produkcja. Jednak dodatki, służące chociażby samo gaśnięciu, pienieniu podczas produkcji, nadające biały kolor czy chroniące przed gryzoniami. Dodatki te w mniejszym lub większym stopniu nie są obojętne dla zdrowia.
Co na to eksperci?
Jak wspomina członek Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, w Polsce działa około 100 zakładów różnej wielkości, w których produkuje się styropian. Zapewne każde z tych przedsiębiorstw posiada swój sposób produkcji i posiada swoje proporcje wykorzystywania materiałów do wytwarzania styropianu. Choć sam granulat, jak i inne dodatkowe substancje wykorzystywane w procesie produkcji nie należą do obojętnych dla zdrowia, zwłaszcza dla pracowników obcujących na co dzień z dużymi ilościami produktów, to jednak produkt końcowy musi być bezpieczny dla zdrowia. Producenci styropianu mają nałożone restrykcje o dopuszczalnych maksymalnych stężeniach wspomnianych substancji w wytworzonym produkcie. Produkcja, niezależnie od jej specjalności jest poddawana kontrolom, dlatego też producenci styropianu nie mogą przekroczyć norm substancji, które posiada finalny efekt produkcji, czyli styropian.
O samej produkcji
Pracownicy takich właśnie zakładów produkcyjnych, jak te specjalizujące się w produkcji styropianu mają na co dzień styczność z różnymi substancjami, które nie pozostają obojętne dla środowiska. Jednak coraz więcej przedsiębiorstwa dba nie tylko o sam produkt, ale również wytwarzających go pracowników, ograniczając szkodliwe substancje. Oczywiście aby styropian spełniał swoją funkcję oraz był trwały, niezbędne jest wykorzystanie substancji chociażby o działaniu utrwalającym. Jednak warto na bieżąco monitorować ilość każdej substancji, która bierze udział w produkcji styropianu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie samej produkcji czy wykorzystanych materiałów, możemy poprosić o kontrolę.
Źródło: www.styropmin.pl