Szkolenia przeciwpożarowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie ochrony przeciwpożarowej w zakładzie pracy. Musi więc wyposażyć firmę w sprzęt gaśniczy oraz zadbać o spełnienie wymogów przeciwpożarowych. Jednak to nie wszystko – w jego obowiązku jest również przeszkolenie pracowników na wypadek pożaru w miejscu pracy. Jak wyglądają takie szkolenia? Kto powinien wziąć w nich udział? Czy takie szkolenie może przeprowadzić pracodawca, czy nie obejdzie się bez pomocy z zewnątrz?

Szkolenia przeciwpożarowe – od czego zacząć?

Szkolenia PPOŻ, niestety, nie są dokładnie sprecyzowane w przepisach prawnych. Nie znaczy to jednak, że można je zlekceważyć. Ba, nie jest wymagany nawet audyt PPOŻ, który ma na celu porównanie warunków bezpieczeństwa pożarowego obiektu z przepisami, by je wdrożyć. Jak zatem “zabrać” się za przygotowanie do szkolenia przeciwpożarowego? 

Szkolenie PPOŻ musi być dopasowane do specyfiki zakładu pracy. Zazwyczaj – jest to dobra praktyka – szkolenie takie jest częścią szkolenia wstępnego przeprowadzanego przy rozpoczęciu pracy przez nowego pracownika. 

Szkolenia PPOŻ – z czego się składają?

Szkolenia przeciwpożarowe dzielą się na dwie części:

  • część teoretyczną,
  • część praktyczną.

Zakres tematyczny obejmuje takie tematy jak: sprawna ewakuacja, używanie sprzętu i akcesoriów PPOŻ, procedury alarmowe, przyczyny pożarów i sposoby ich zapobieganiu, a także szkolenie z zakresu udzielenia pomocy poszkodowanym na skutek pożaru.

Kto może przeprowadzić szkolenie PPOŻ?

By przeprowadzić szkolenie przeciwpożarowe należy posiadać odpowiednie kwalifikacje. Wymagania dokładnie reguluje art. 4 ust. 2, 2a, 2b ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. W myśl ustawy szkolenie PPOŻ mogą przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje inspektora ochrony przecipożarowej, specjalisty ochrony przeciwpożarowej oraz osoby posiadające tytuł technika pożarnictwa lub tytuł inżyniera pożarnictwa.

Czy szkolenia PPOŻ są obowiązkowe?

O tym również traktuje wspomniana wcześniej ustawa – według niej, nie tylko właściciel budynku, ale również jego użytkownicy oraz zarządcy budynku mają obowiązek zapoznać się z treścią przepisów przeciwpożarowych. Dlatego – tak, takie szkolenia są obowiązkowe, co dodatkowo podkreśla rozporządzenie ministra gospodarki i pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak często należy przeprowadzać szkolenia PPOŻ?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, szkolenia PPOŻ powinny być częścią szkolenia wstępnego. Muszą być przeprowadzone najpóźniej 6 miesięcy po przyjęciu nowego pracownika. Zaleca się, by szkolenia PPOŻ przeprowadzać okresowo – w ten sposób odświeżymy i uzupełnimy wiedzę pracowników, ale i pracodawców.

Polecamy:
Opinie o pracadawcach, czyli ważna sprawa podczas wyboru pracy!