Umowa o pracę – czy masz obowiązek posiadać konto bankowe?

istock_000018644002small

Większość firm i zakładów pracy rozlicza się ze swoimi pracownikami bezgotówkowo. Najczęściej już na etapie podpisywania umowy o pracę czy innej umowy pomiędzy pracownikiem a zatrudniającym, należy podać numer konta, na które będzie przelewane wynagrodzenie.

Rozliczenia bezgotówkowe są dla wielu firm po prostu ułatwieniem i wygodą. Można w jednym, krótkim czasie zrobić wypłatę kilkudziesięciu czy nawet kilkuset pracownikom. Najlepsze konto firmowe oferuje robienie przelewów całkowicie za darmo bez względu na liczbę transakcji w miesiącu. Dzięki temu szybko i sprawnie można dokonywać comiesięcznych rozliczeń z pracownikami.

Pojawia się jednak pytanie, co z tymi pracownikami, którzy konta w banku nie posiadają? Dotyczy to szczególnie osób, które są w wieku mocno dojrzałym i do tej pory w poprzednich zakładach pracy otrzymywali pieniądze do ręki. Problem ten dotyczy również młodych ludzi, którzy podejmują pierwsze w życiu zatrudnienie i jeszcze konta w banku nigdy nie zakładali.

Konto bankowe umożliwia szybkie i sprawne przelewanie wynagrodzenia

Choć większość osób w dzisiejszych czasach posiada konta bankowe, nadal są osoby, które nie decydują się na jego założenie. Uważają, że skoro żyli tyle lat bez bankowości, to poradzą sobie tak dalej. Bardzo często okazuje się jednak, że konto jest potrzebne w przypadku podjęcia zatrudnienia. Niewiele jest firm, które nie robią problemu z wypłacaniem pieniędzy do ręki.

Już na etapie podpisywania umowy o pracę pracodawca prosi o podanie numeru konta. I większość pracowników, którzy nie chcą mieć problemów z wynagrodzeniem, najczęściej decyduje się na założenie konta. Nie jest to uciążliwe ani czasochłonne, konto w banku można w dzisiejszych czasach założyć nawet wirtualnie, a wszystko trwa zaledwie kilka minut. Dzięki posiadaniu konta w banku pracodawca może liczyć na to, że pieniądze zawsze w określonym dniu miesiąca będą się na nim znajdowały.

Pracownik może, ale nie musi posiadać konta

Okazuje się jednak, że posiadanie konta to jedynie dobra wola pracownika, a nie obowiązek. Nie istnieją bowiem żadne przepisy, na podstawie których pracodawca może zobowiązać pracownika, by ten założył sobie konto. Obowiązkiem pracodawcy jest wypłacanie pieniędzy w ramach wypłaty do ręki pracownika. Jeśli pracownik konta nie posiada, pracodawca musi znaleźć takie rozwiązanie, aby w ustalonym dniu przekazywać pracownikowi jego wypłatę.

Jest jednak jeden wyjątek – w zakładach, gdzie obowiązuje układ zbiorowy pracy i gdzie pracownicy podejmując zatrudnienie godzą się na wszystkie jego zasady, może się okazać, że założenie konta bankowego do przelewania wypłaty będzie konieczne. Tak czy inaczej, konto bankowe warto założyć nie tylko do przelewania wynagrodzenia, ale również dlatego, że ułatwia ono wiele innych kwestii, jak choćby robienie zakupów bezgotówkowo czy ubieganie się o kredyty czy pożyczki w banku.