Nowe urządzenie elektryczne w domu? Sprawdź, czy trzeba dzwonić po elektryka!

Wraz z każdym nowym urządzeniem elektronicznym pojawiającym się na rynku niemal codziennie, zrozumiałe jest, że możesz się zastanawiać, czy Twój dom poradzi sobie z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Na szczęście większość nowych urządzeń elektronicznych pobiera bardzo mało energii. Ładowarka do telefonu komórkowego pobiera około 10 watów, a 50-calowy telewizor LED pobiera tylko od 100 do 200 watów — porównaj te liczby z 75 do 100 watów, jakich wymagała typowa żarówka. Istnieje jednak wiele pułapek energetycznych, które mogą obciążać system elektryczny w domu. Na przykład centralny system klimatyzacji będzie potrzebował do działania od 3000 do 5000 watów (!) podobnie jak super nowoczesny montaż oświetlenia – stąd jest to zrozumiałe, że możesz się zastanawiać.

Uzyskiwanie większej mocy

System elektryczny w domu odzwierciedla czas jego budowy, a przynajmniej czas ostatniego okablowania. Domy zbudowane lub przebudowane ponad 30 lat temu mogą mieć zasilanie 60 lub 100 amperów (ampery są miarą ilości energii elektrycznej). Nowsze domy mogą mieć obsługę 150 lub 200 amperów. Bardzo duże domy mogą mieć obsługę 400 amperów. Wzrost amperów na przestrzeni lat będzie nadążał za liczbą nowych urządzeń elektrycznych.

Wzmacniacze wymienione na głównym wyłączniku w skrzynce rozdzielczej określają maksymalną ilość, jaką dom może bezpiecznie używać czy to chodzi o podłączanie sprzętu AGD czy innego. Każdy obwód w domu jest również oceniany według amperów. Jeśli zapotrzebowanie na moc obwodu zbliży się do amperów, dla których obwód jest szacowany, wyłącznik automatyczny wyłączy zasilanie obwodu, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo przegrzania okablowania.

Jeśli zastanawiasz się nad dodaniem dużego urządzenia elektrycznego, takiego jak klimatyzator, system alarmowy elektryczny, elektryczna suszarka do ubrań lub wanna z hydromasażem, w miejscach, w których nie miałeś go wcześniej, powinieneś ustalić, czy Twój dom może wytrzymać zwiększone obciążenie elektryczne.

Należy również rozważyć modernizację systemu, jeśli planujesz zwiększyć przestrzeń życiową i nie możesz zaspokoić nowego zapotrzebowania na energię elektryczną poprzez dodanie dodatkowych obwodów do obecnej skrzynki rozdzielczej. Wizyta elektryka będzie wtedy absolutną koniecznością.

Zastanów się również nad modernizacją obecnego systemu, jeśli słyszysz syczenie ze skrzynki, wyłączniki automatyczne włączają się wielokrotnie lub masz staromodną skrzynkę bezpieczników, a nie skrzynkę rozdzielczą.

Najlepszym sposobem ustalenia, czy wymagana jest modernizacja, jest omówienie systemu z elektrykiem. Jeszcze lepiej uzyskaj porady i pisemną wycenę pracy od co najmniej trzech elektryków. Modernizacja serwisu elektrycznego oznacza wymianę dotychczasowej skrzynki rozdzielczej na nową, większą. W pracę będzie zaangażowany elektryk z uprawnieniami, przedsiębiorstwo użyteczności publicznej i lokalny inspektor budowlany, ponieważ do wykonania prac potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

Elektryk ponownie podłączy okablowanie z istniejących obwodów do nowej skrzynki. Doda również nowe obwody dla nowych urządzeń lub dobudówki. Uziemi skrzynkę, prowadząc miedzianą elektrodę ze skrzynki do wodociągu lub elektrody uziemiającej zakopanej w ziemi.