Usługi konfiguracyjne gitary – ile to kosztuje i czy warto?

Ile kosztuje konfiguracja gitary? Cena zestawu gitarowego jest zwykle określana na podstawie kosztów w Twojej okolicy i zakresu prac, które mają być dostarczone. Cena profesjonalnego zestawu gitarowego lub basowego może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a nawet i więcej. Przyczyna różnicy wynika z zakresu prac i kosztów prowadzenia działalności. Na przykład, aby zarobić na życie, sklep z gitarami w drogim Krakowie potrzebuje więcej opłat niż sklep z gitarami w odległym Szczyrku.

Jeśli chodzi o zakres prac, tutaj musisz zrozumieć, że nie wszystkie usługi konfiguracyjne są takie same. Pewien sklep oferuje „pełną konfigurację”, która brzmi imponująco, ale jest wynikiem prostego oddzielenia inspekcji od rzeczywistej pracy. Aby wykonać tę pracę, i tak musisz przyjrzeć się każdej części gitary, więc oddzielenie inspekcji gitary od pracy jest trochę naciągane. Dlatego: nie bój się zapytać, co otrzymujesz za swoje pieniądze.

Tradycyjna konfiguracja gitary

Tradycyjna konfiguracja to proces ręczny, który zwykle jest najbardziej cenowo przystępny. Zakres prac powinien obejmować przynajmniej ogólną inspekcję, nowe struny, strojenie, intonację i uszczegółowienie. Często obejmuje to regulację gryfu, wysokości / kątów podnoszenia, akcji strun, promienia struny, wysokości siodełka, kąta mostka i dokręcania luźnych gniazd, pokręteł, tunerów itp. Należy zapytać o proces strojenia i spróbuj znaleźć lutnika, który używa cyfrowego tunera stroboskopowego montowanego na stojaku.

Konfiguracja gitary PLEK

Konfiguracja PLEK to najnowocześniejsza technika i praktyczna tylko w przypadku drogich gitar. PLEK to sterowane komputerowo narzędzie do wyrównywania progów, które w rękach doświadczonego technika może zapewnić niezrównaną pracę progów. Niweluje progi z dokładnością do 0,001, oferuje niezwykle zaawansowane funkcje konfiguracyjne. Ponieważ koszt maszyny PLEK jest bardzo wysoki, konfiguracje PLEK można znaleźć tylko w drogich sklepach z gitarami najwyższej półki. Średni koszt konfiguracji PLEK to już gruba kasa plus struny, przyklejenie progów (często jest to wymóg) i wszelkie niezbędne naprawy.

Czy warto wydawać pieniądze na zakup taniego zestawu gitarowego od profesjonalisty?

Niezależnie od wartości twojej gitary, aby grać poprawnie, potrzebuje profesjonalnego ustawienia jakości. Odpowiednia konfiguracja pomoże Ci maksymalnie wykorzystać czas ćwiczeń i uzyskać najlepsze wyniki podczas gry. Będzie ci łatwiej grać, a ponieważ ton jest dokładny, będziesz w stanie stwierdzić, jak bardzo się poprawiłeś. Jeśli koszt zestawu gitarowego jest problemem, spróbuj skorzystać z technologii, która może dać ci mniejszy zakres pracy za niższą cenę. Zapytaj, jaka byłaby cena za nowe struny, strojenie i ustawienie intonacji. Jasne, nie sprawdzisz i nie poprawisz wszystkich szczegółów, ale omówisz najważniejsze rzeczy, które mają znaczenie.

Jeśli nie znasz żadnego profesjonalnego lutnika, który mógłby Ci pomóc – https://www.luthier.com.pl/ to dobry adres pod którym możesz zacząć i skończyć poszukiwania.