Utrata pracy – jak sobie z tym poradzić?
Utrata pracy to jeden z najbardziej stresujących dni w życiu każdego pracownika. Niekiedy wiadomość o zwolnieniu równa jest informacji na temat ciężkiej choroby. Potwierdzają to badania psychologiczne, które taką sytuację życiową umieszczają w gronie najsilniejszych osobistych stresorów. Takie wydarzenie z pewnością mocno odbija się na samoocenie, która nagle i mocno spada. Jak sobie poradzić z tym stresem?
Utrata pracy – jak to wygląda
Bywają sytuacje w firmie, kiedy można spodziewać się tego, że pewnego dnia zostaniemy zwolnieni. Mimo że nie jest to komfortowa sytuacja, jest ona jednak o wiele lepsza niż spadające jak grom z jasnego nieba wypowiedzenie.
Dla wielu ludzi jest to tak traumatyczne wydarzenie, że potrafią nawet popaść w depresję. W szczególności, jeśli był to ich wymarzony zawód. Naturalnym jest jednak u każdego zwolnionego pracownika niedowierzanie, rozżalenie i ogromne rozczarowanie.
W późniejszych etapach, czy też okresie po zwolnieniu z pracy zaczynamy odczuwać negatywne skutki tego stanu rzeczy. Przede wszystkim krytykujemy byłego pracodawcę, kipimy po prostu gniewem, który kierujemy również na naszych bliskich oraz samych siebie.
Jak radzić sobie po zwolnieniu?
Przede wszystkim nie wolno zamykać się w czterech ścianach. Kontakt społeczny z pewnością pozwoli nam na pozbycie się złych emocji, wygadanie i wyżalenie się. Znacznie łatwiej będzie nam znieść dezorganizację życia, jaką jest utrata pracy. Gdy jednak nie będziemy sobie w stanie z tym poradzić warto zgłosić się do specjalisty.
Warto także, mimo wszystko postawić sobie za cel rozwój osobisty. W czasie biegania za nową pracą można poświęcić się kursom internetowym z różnych dziedzin. Można także zapisać się do Urzędu Pracy, który również może skierować nas na specjalne zajęcia, dzięki którym zyskamy nowe umiejętności.
Obecnie wiele firm przed zwolnieniem pracownika, czy też grupy pracowników, kieruje ich na szkolenia outplacementowe. Są to działania mające na celu pomóc osobom, które czeka utrata pracy, zdobyć nowe doświadczenia, a nawet otworzyć własną działalność.
Szkolenia outplacementowe
Jak już wcześniej wspomniano, outplacement ma na celu pomóc zwalnianym pracownikom w szybkim znalezieniu nowej pracy, zyskaniu nowych umiejętności oraz otworzeniu własnych działalności. Jedną z firm prowadzących szkolenia z tego zakresu jest Lee Hecht Harrison.
Dzięki jej usługom oraz wysokiej skuteczności nie trzeba obawiać się utraty pracy. Na zajęcia można zgłosić się samemu, choć częściej kierują na nie pracodawcy przed planowanymi zmianami kadrowymi. Warto zatem zapoznać się z ich ofertą na stronie https://www.lhhpolska.pl/pl