W jakie części do kombajnu warto się zaopatrzyć?

kombajny

Kombajn zbożowy jest niezbędnym elementem wyposażenia nowoczesnego gospodarstwa. Główne zadania kombajnu to zbieranie, młócenie, oddzielanie, czyszczenie i zbieranie ziaren z roślin. Tego typu maszyna rolnicza pozwala to na szybsze i wydajniejsze zbieranie plonów oraz umożliwia rolnikom zbieranie większych ilości.

Jak działa kombajn?

Gdy maszyna porusza się po polu, nagłówek tnie plon. Istnieją różne rodzaje nagłówków dla różnych roślin uprawnych – na przykład, kolba kukurydzy ma duże kolce, które zsuną między rzędami kukurydzy, podczas gdy nagłówek pszenicy ma obrotową rolkę z zębami. Nagłówki wciągają plon do rzędu zębów, które zwykle znajdują się u dołu nagłówka. Roślina jest następnie wciągnięta w środek maszyny za pomocą przenośnika ślimakowego i przenośników taśmowych. Lądują w bębnie młócącym, który odsuwa ziarno od plew i słomy (niechciane odpady). Słoma wychodzi z bębna na wytrząsaczach słomy, które stopniowo przesuwają się na tył kombajnu. Słoma wystrzeliwuje na tył kombajnu, z powrotem na pole, gdzie może być zebrana w bele słomy i używana jako pasza lub ściółka dla zwierząt.

Główne funkcje kombajnu:

  • Zbieranie ziaren z roślin
  • Podawanie rośliny do młocarni
  • Oddzielanie nasion od słomy
  • Oczyszczanie ziaren
  • Zbieranie ziarna w pojemniku
  • Cięcie rośliny do słomy

Tymczasem ziarno pada przez sito, aby dalej oddzielać ziarno od mniejszych kawałków plew. Czasami większe kawałki są przenoszone z powrotem do bębna młócącego, aby ponownie przejść przez ten proces. Kiedy najdrobniejsze kawałki ziarna osiągną najniższy poziom kombajnu (czasami przechodzą przez dwa lub trzy sita w procesie), są przenoszone przez przenośnik taśmowy do pojemnika na ziarno, który zwykle znajduje się na górze kombajnu. Gdy pojemnik na ziarno jest pełny, obok kombajnu pojawia się ciężarówka, a ziarno jest wypluwane z góry do korytarza, gdzie następnie jest transportowane do silosów magazynowych.

Do kluczowych części kombajnu, jednostek operacyjnych w które warto się zaopatrzyć zaliczamy:

  • Zespół żniwny / Zespół tnący i zbierający: Zespół żniwny służy do cięcia i zbierania plonów oraz podawania do młocarni.
  • Jednostka zasilająca: Łańcuch i listwa typu podajnik jest wykorzystywana do odbierania zebranego plonu z przenośnika poprzecznego (popycha zebrany plon do przenośnika) i dostarczania go do młocarni.
  • Zespół omłotu: młócenie ziarna odbywa się za pomocą walca młócącego i wklęsłego.
  • Jednostka oddzielająca: Oddzielenie ziarna od plonu rozpoczyna się od omłotu wklęsłego, przez który spada bezpośrednio. Słoma jest następnie podawana do wytrząsacza (oscyluje przy 200-300 skokach / min, przesyłają ziarno do jednostki czyszczącej przez podrzucanie).
  • Jednostka czyszcząca: Jednostka czyszcząca składa się z kombinacji dwóch sit i dmuchawy. Sita mają ruch oscylacyjny. Ziarno i plewy są zasypywane przez dmuchawę. W końcu czyste ziarno dostarczane jest do świdra, to jest do czystego ślimaka. Następnie z windy czyste ziarno trafia do jednostki manipulacyjnej. Ziarno rozdmuchiwane trafia do przenośnika ślimakowego, aby w końcu wydostać się z rury wydechowej do cylindra.
  • Jednostka manipulacyjna: Składa się z czystego przenośnika ziarna, w którym zbierane są zmielone ziarna; winda do przenoszenia ziarna do zbiornika; następnie ślimak wyładowczy do workowania. Te i inne części do kombajnnów warto sprawdzić na https://www.agropomoc.pl/Kat-52683-Czesci_do_kombajnu.html