Jakie koszty firmowe wolno Ci odliczyć od podatku? Co się zmieniło w 2019r?

pexels-photo-1764956Prawo podatkowe dla wielu przedsiębiorców to prawdziwa udręka, w szczególności, kiedy co chwila przepisy są modyfikowane. Jakie aktualnie koszty firmowe wolno odliczyć? Czy jakieś zmiany weszły wraz z nowym rokiem? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

Z 1 styczniem 2019 roku w przepisach weszło wiele zmian. Z założenia mają one przyczyniać się do ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej, choć w praktyce dla każdego przedsiębiorcy oznacza to chaos i konieczność zapoznania się z wszelkimi zmianami. Co to dokładnie za zmiany?

Możliwość uwzględnienia przychodu z wydatków wynikających z zatrudnienia małżonka oraz dzieci w firmie

Jedną z najważniejszych zmian, która weszła w życie z nowym rokiem, jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków wynikających z zatrudnienia małżonka oraz małoletnich dzieci w prowadzonym przez siebie biznesie. Jest to szczególnie istotne w przypadku, jeśli prowadzisz tzw. firmę rodzinną. Dotychczas obowiązujące regulacje rodziły znaczące konsekwencje finansowe, lecz to już przeszłość. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że ustawa nie daje możliwości zaliczania do tych kosztów pracy własnej przedsiębiorcy oraz członków jego rodziny. Jedyny wyjątek stanowi żona/ mąż oraz niepełnoletnie dzieci, których zatrudnienie w odniesieniu do kosztów jest regulowane na takich samych zasadach, jak przy zatrudnieniu osób spoza rodziny.

Koszty eksploatacji samochodu osobowego

Widoczne zmiany zaszły również w kosztach eksploatacji samochodów osobowych. Przede wszystkim przedsiębiorca powinien określić, czy samochód osobowy używany jest tylko do celów działalności gospodarczej, czy też do celów służbowo-prywatnych właścicieli czy też pracowników. W przypadku pojazdów wykorzystywanych jedynie do celów związanych z firmą wprowadzono przymus dokładnej ewidencji przebiegu zgodnie z licznikiem samochodu. W takich przypadkach w koszty firmy można wliczyć nawet 100% poniesionych wydatków. Przedsiębiorcy korzystający z aut zarówno do celów prywatnych, ja i działalności firmowej, w koszty zaliczyć mogą jedynie 75% kwoty wydatku. W przypadku czynnych podatników VAT kwota wydatku wynosi 50% VAT, który nie podlega odliczenia. Od 1 stycznia jego wartość będzie limitowana aż do 75%. Reguła ta dotyczy wszystkich wydatków związanych z eksploatacją samochodów, czyli kosztów paliwa, serwisowania, naprawy, zakupu części zamiennych, czy parkowania i opłat za autostrady.

Amortyzacja/leasing samochodów osobowych

Widoczne zmiany zaszły także w przypadku zakupu lub leasingowania samochodu osobowego. W przypadku podatników zwolnionych z podatku VAT, u których wartość początkowa pojazdu sięga powyżej 150 tysięcy złotych lub 134500 złotych dla czynnych podatników VAT, kosztem będzie wartość amortyzacji/czynszu leasingowego w takiej wysokości w jakiej wartość początkowa przekracza ustawiony limit – 150 tysięcy złotych lub 134500 zł.

Artykuł powstał dzięki pomocy Hotel Gold Zakopane & SPA – luksusowy hotel w Zakopanem.

Polecamy:
Leasing Pracowniczy – dlaczego warto?